W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa plakatów: Różowe sny

Wystawa plakatów: Różowe sny
Data rozpoczęcia 2018-12-04
Godzina rozpoczęcia 17:00
Data zakończenia 2018-12-30
Miejsce Galeria OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, ul. Peowiaków, I piętro
Organizator Konfrontacje Teatralne i Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Narodziny plakatu filmowego na terenie Czech były na początku XX wieku związane z powstaniem kinematografii i potrzebą promocji pokazów filmowych. W porównaniu z zagranicą dziedzina ta przez długi okres nie wyróżniała się oryginalnością ani artystycznymi czy technicznymi walorami. Jej rozkwit jest paradoksalnie związany z okresem komunistycznego totalitaryzmu. Właśnie dzięki izolacji od otaczającego „wolnego” świata, ściśle związanego schematami komercyjnymi, plakat filmowy w socjalistycznej Czechosłowacji mógł się rozwijać jako samodzielna dyscyplina artystyczna. Złota era czeskiego plakatu filmowego datowana jest na krótki okres lat 1964 – 1968. Plakaty z tego okresu rezonują z artystycznymi podbojami rodzimej filmowej Nowej Fali: jej odwaga myślowa i różnorodność stylu odzwierciedlają się w płaszczyźnie plastycznej. Plakat filmowy pod względem plastycznym nie jest interpretacją fabuły, ale raczej wyraża dominującą emocję, która z niej wypływa. Sprawia wrażenie balansu i czystości, nie może zabraknąć w nim pointy, skrótu artystycznego. Po brutalnym stłumieniu Praskiej Wiosny i okupacji Czechosłowacji w sierpniu 1968 nadszedł koniec filmowej Nowej Fali, a wraz z nim również artystycznej spójności w dziedzinie plakatu filmowego. Niemniej jednak wielu znaczących autorów kontynuowało swoją twórczość również w kolejnych dziesięcioleciach. Poszukiwano nowych form wyrazu, często wiążących się z elementami prymitywizmu, sztuki narracyjnej czy pop-artu. W ten sposób słynną erę plakatu filmowego przerwała dopiero „aksamitna rewolucja” w roku 1989. Dziś plakaty filmowe, również w Republice Czeskiej, służą – zgodnie z zagranicznymi trendami globalistycznymi – głównie opisowej promocji filmu oraz odtwórców głównych ról. Natomiast klasyczne czeskie plakaty, dzięki swoim walorom artystycznym, są poszukiwane i wysoko cenione przez kolekcjonerów z całego świata.

Wystawę plakatów można oglądać w Galerii OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie (ul. Peowiaków, I piętro) do 30 grudnia 2018 roku.

Wydarzenie w ramach Przeglądu kina czechosłowackiego i koprodukcji czesko-słowackich „Różowe sny” >>>

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej