W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa "Pomiędzy Lublinem a Paryżem"

Wystawa "Pomiędzy Lublinem a Paryżem"
Data rozpoczęcia 2012-03-16
Data zakończenia 2012-05-06
Miejsce Zamek Lubelski - Muzeum Lubelskie, ul. Zamkowa 9
Kategoria Wystawa

Muzeum Lubelskie w Lublinie, Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych zapraszają na otwarcie wystawy Tytusa Dzieduszyckiego - Sasa "Pomiędzy Lublinem a Paryżem".

Lubelska Grupa „Zamek” ponad 50 lat temu opowiedziała się za sztuką nowoczesną. Śmiałe postulaty Jerzego Ludwińskiego oraz praktyka artystyczna w zakresie „malarstwa materii” Włodzimierza Borowskiego, Tytusa Dzieduszyckiego-Sasa i Jana Ziemskiego współgrały z przemianami ówczesnej sztuki polskiej i europejskiej. Dzięki temu działania grupy szybko zostały zauważone i uznane za mocny i oryginalny głos w toczącej się dyskusji o sztuce. Spotkały się również z zainteresowaniem we Francji.

Znaczącą rolę w kontaktach Grupy „Zamek” ze środowiskami paryskimi odegrał Tytus Dzieduszycki-Sas, który w 1959 roku osiadł w Paryżu i tam, w kręgu międzynarodowego ruchu „Phases”, jako Tytus Sas kontynuował rozpoczęte w Lublinie eksperymenty w obszarze „sztuki przedmiotu”.
Pierwsza monograficzna ekspozycja twórczości artysty ukazuje ją na tle przemian sztuki polskiej i francuskiej lat 50.-60. XX wieku. Jej trzonem są eksponaty pochodzące z paryskiej kolekcji Barbary Dzieduszyckiej-Sas.

Ekspozycji towarzyszy obszerny katalog zawierający teksty Małgorzaty Kitowskiej-Łysiak, Doroty Kubackiej, Marcina Lachowskiego, Piotra Majewskiego, Andrzeja Turowskiego oraz rozmowę z Jeanem-Clarence’em Lambertem – krytykiem współpracującym w latach 60. XX wieku z ruchem „Phases”.

Organizatorzy wystawy: Muzeum Lubelskie, Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych; kuratorzy: Dorota Kubacka (Muzeum Lubelskie), Piotr Majewski (Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Instytut Sztuk Pięknych UMCS).

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej