W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa „Porcelana – tradycja i eksperyment”

Wystawa „Porcelana – tradycja i eksperyment”
Data rozpoczęcia 2016-05-20
Data zakończenia 2016-06-20
Miejsce Centrum Spotkania Kultur, plac Teatralny 1
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Spotkanie światowej sławy ceramika Marka Cecuły z  Polskimi Fabrykami Porcelany "Ćmielów" i "Chodzież" dało w 2013 r. początek Ćmielów Design Studio, pracowni wzorniczej prowadzonej pod Jego kierownictwem artystycznym. Wyjątkowa w polskich warunkach współpraca daje niezwykłe efekty, wnosząc nowoczesne, świeże spojrzenie na tradycyjną porcelanę stołową. Projekty zachęcają do tworzenia codziennych ceremonii, przełamują konwencje, wykorzystują najnowsze technologie produkcji porcelany i eksperymentują z materiałem. Studio to laboratorium doświadczeń, poszukiwania innowacyjnych rozwiązań i wprowadzania nowoczesnych technologii do procesu produkcji porcelany. Ciągle jednak w projektach Studia wyraźny jest szacunek do ogromnego dorobku i tradycji ćmielowskiej fabryki.

Wystawa prezentuje porcelanę w dwóch ujęciach – jako dzieło sztuki, dając za przykłady projekty artystyczne Marka Cecuły i jako przedmioty codziennego użytku. Drugie ujęcie przedstawia klasyczne wzory ćmielowskiej fabryki, jak również projekty autorskie Ćmielów Design Studio, gdzie wyraźne jest nowoczesne ujęcie tradycyjnych projektów.

 W wystawie wykorzystano projekty Marka Cecuły, Ćmielów Design Studio i Polskich Fabryk Porcelany "Ćmielów" i "Chodzież".

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Zrealizowano przy pomocy finansowej miasta Lublin