W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa: Portret miasta. Lublin w malarstwie, rysunku i grafice 1618–1939

Wystawa: Portret miasta. Lublin w malarstwie, rysunku i grafice 1618–1939
Data rozpoczęcia 2017-06-30
Data zakończenia 2017-08-31
Miejsce Muzeum Lubelskie w Lublinie ul. Zamkowa 9
Organizator Muzeum Lubelskie w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Na jubileuszowej wystawie przygotowanej przez Muzeum Lubelskie oraz Miasto Lublin z okazji 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich, zobaczymy najstarsze i najważniejsze panoramy miasta, w tym miedzioryt Abrahama Hogenberga (1618) i obraz "Wjazd gen. Zajączka do Lublina w 1826 r." Philipa Dombecka oraz motywy obrazujące ikonografię miasta. 

Eksponowane prace pokażą zmiany, jakie dokonywały się w krajobrazie urbanistycznym i architektonicznym Lublina na przestrzeni prawie 400 lat. Niektóre przypomną miejsca, których architektura nie zachowała się lub została zmieniona, w tym drewnianą, nieistniejącą dziś zabudowę przedmieść. Wśród eksponowanych 500 obrazów olejnych, rysunków i grafik wiele będzie autorstwa znakomitych artystów polskich, takich jak: Aleksander Orłowski, Franciszek Kostrzewski, Wojciech Gerson, Aleksander Gierymski, Leon Wyczółkowski czy Ferdynand Ruszczyc. Ekspozycja ukaże dziedzictwo kulturowe Lublina, z jego zabytkami średniowiecznymi i nowożytnymi. 

Większość eksponowanych obiektów pochodzi ze zbiorów Muzeum Lubelskiego, pozostałe wypożyczono z polskich muzeów, archiwów i bibliotek.
Wystawie towarzyszyć będzie katalog ilustrowany prawie 300 obiektami.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej