W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa "Potrzeba wody w Sudanie"

Wystawa "Potrzeba wody w Sudanie"
Data rozpoczęcia 2011-09-29
Data zakończenia 2011-10-12
Miejsce Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Wystawa

Wystawa fotografii Wojciecha Grzędzińskiego.

Na świecie 884 miliony ludzi żyje bez czystej wody, a około 2,6 miliarda bez urządzeń sanitarnych. Brak dostępu do wody pitnej oraz sanitariatów spełniających podstawowe normy stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia całych społeczności i jest zasadniczą przeszkodą na drodze do ich rozwoju. Dostęp do wody i infrastruktury sanitarnej to podstawowe prawo każdego człowieka.

Polska Akcja Humanitarna (PAH) organizuje Kampanię Wodną. Buduje infrastrukturę wodno-sanitarną (studnie, wodociągi, zbiorniki na wodę deszczową, kanalizacje, toalety itp.). Uczy przeprowadzać drobne naprawy oddanej do użytku infrastruktury i dbać o nią. Szkoli społeczność lokalną z zasad zachowania higieny.
Ponad połowa ludności Południowego Sudanu nie ma dostępu do wody pitnej. Tylko 6,4% ludności posiada dostęp do sanitariatów. Z powodu zbyt małej liczby studni, te które istnieją są przeciążone i ulegają częstym awariom. W wielu rejonach tego kraju na jedną studnię przypada nawet ponad 2000 osób. To 4 razy więcej niż dopuszczają standardy humanitarne. Brak dróg, długa pora deszczowa oraz inne problemy logistyczne utrudniają prawidłową konserwację już istniejących pomp. Zbyt duży dystans dzielący gospodarstwa domowe od ujęć bezpiecznej wody sprawia, że ludzie piją wodę z rzek okresowych, stawów i kałuż. Brak świadomości co do zagrożeń płynących z nieprzestrzegania zasad higieny oraz nieodpowiednie praktyki sanitarne są głównym powodem zachorowań i śmierci w regionie.

Celem kampanii jest tworzenie jak największej liczby studni, zbiorników na wodę, ujęć wodnych, stacji uzdatniania wody oraz sanitariatów i sieci kanalizacyjnych. Dostęp do czystej wody, do kanalizacji nie zanieczyszczającej pitnej wody oraz do sanitariatów oznacza ochronę zdrowia, dzieciom stwarza możliwość chodzenia do szkoły, kobietom czas na opiekę nad dziećmi i domem, rodzinom zaś umożliwia nawadnianie upraw oraz pojenie zwierząt. Kanalizacja i sanitariaty pozwalają na życie w bezpiecznym, czystym środowisku.

Wojciech Grzędziński pracował jako etatowy fotoreporter dla "Super Ekspressu", "Rzeczpospolitej" i "Dziennika" oraz jako stringer dla agencji. Na polu fotografii interesuje go człowiek zatopiony w życiu codziennym jak i postawiony wobec sytuacji ekstremalnych. Wielokrotnie nagradzany w Polskich konkursach fotografii prasowej: Grand Press Photo, Newsreportaż, BZWBK Press Photo. W 2009 nagrodzony w konkursie World Press Photo, NPPA oraz nagrodą Visa D'or News 2009 Award za materiał przedstawiający konflikt w Gruzji w 2008 roku. W 2010 roku dostał dwie nagrody w Grand Press Photo za zdjęcia z Indonezji, a fotoreportaż z Sudanu Południowego dostał się do finału w kategorii fotoreportaż - życie codzienne.

Więcej informacji na www.pah.org.pl
Wstęp wolny