W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa prac malarskich i rysunków Grupy Artystycznej "1/14"

Wystawa prac malarskich i rysunków Grupy Artystycznej "1/14"
Data rozpoczęcia 2022-01-28
Data zakończenia 2022-02-16
Miejsce Galeria TPSP "Przy Bramie" ul. Grodzka 34/36
Organizator Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie zaprasza na wystawę prac malarskich i rysunków Grupy Artystycznej "1/14". 

„1/14” to grupa twórców z całej Polski, których połączyły studia podyplomowe. Malarstwo na Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie. Dlaczego „1/14”? Ponieważ tę jedną grupę tworzy czternaście indywidualności, wyrażających się na swój własny sposób, używających wielości technik malarskich, skupiających się na różnorakich tematach. Jest jednak coś co ich łączy – to wspólna pasja, chęć samopoznania, artystycznego poszukiwania a przede wszystkim miłość do sztuki.

Grupa „1/14”: Grażyna Braun, Agata Dutkiewicz, Renata Gorączko, Małgorzata Gorzel, Małgorzata Hodara, Piotr Krukowski, Marek Olędzki, Natalia Przesmycka, Ewelina Ramotowska, Dorota Sadowa, Teresa Stasiak, Agnieszka Szady, Wanda Szawuła, Ewelina Ura-Kamińska.

Wystawa w Galerii „Przy Bramie” Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie to prezentacja twórczości czternastu osób, które poznały się i zaprzyjaźniły podczas studiów podyplomowych z malarstwa na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Otwarta idea tych studiów uwzględniała różny stopień „wtajemniczenia” słuchaczy, mając na celu zarówno inicjację własnej twórczości, powrót do niej, czy też jej doskonalenia. Co powodowało ich decyzjami? Najogólniej można odpowiedzieć: świadomość, że czegoś do pełni ich życia brakuje lub jest za mało. Po prostu poszukiwanie sensu. 

Znaleźli go w sztuce, znaleźli w przyjaźni, a to wyzwoliło pasję i energię do działania. Dało radość i poczucie sensu tworzenia. Zaowocowało wiarą w swoje możliwości i otworzyło na współpracę. Bo taka jest sztuka oparta na tradycyjnych wartościach naszej cywilizacji – prawdzie, dobru, pięknie. Jest ostoją wolności i progresywnie zmienia człowieka. Dziś, w dobie nasilonego usuwania z centrum i przeobrażania współczesnego człowieka przez różne ideologie, takie rozumienie sztuki to wielka misja, ba, nawet walka. Niewątpliwie, uczestnicy wystawy są jej orędownikami. 

Krzysztof Bartnik

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej