W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa: „Sekretne życie hydrantu”

Wystawa: „Sekretne życie hydrantu”
Data rozpoczęcia 2021-09-24
Data zakończenia 2021-10-14
Miejsce Piękno Panie, ul. Jezuicka 17
Organizator Piękno Panie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

„Sekretne życie hydrantu” to cykl fotografii, w którym Sylwia Hejno od czterech lat dokumentuje obiekty pojawiające się na klatce jednego z lubelskich wieżowców.

Skąd się tam biorą, czy ktoś układa je tam z rozmysłem? Rzeczy, codzienne i banalne, zdają się tworzyć konfiguracje, opowiadać historie, które są czymś więcej niż dziełem przypadku, one mają przesłanie! Zdjęcia, wykraczające poza dokumentację, są próbą zrozumienia tego fenomenu. Zainspirował on również Bettinę Bereś, która odkrywa w swoich obrazach kolejne znaczenia tego miejsca. Artystka zafascynowana codziennością, patrzy czułym okiem na harmider goszczący na klatce schodowej.

Wystawa jest fotograficzno-malarską opowieścią o miejscu, jakich wiele w Polsce usłanej blokami. Jej bohaterem jest hydrant: brzydki i koślawy, znajdujący się zaraz przy wejściu do klatki. To element wystroju, który kojarzy nam się z dziedzictwem minionych czasów, bywa niewidzialny, albo wręcz wstydliwy. Ale tym razem staje się wyjątkowy za sprawą przedmiotów, które układają się w łamigłówki, rebusy, niejednokrotnie stanowią równie absurdalny, co trafny komentarz do rzeczywistości. Jak to się dzieje, nie wiadomo, tajemnica pozostaje nieprzenikniona.

Sylwia Hejno - dziennikarka, redaktorka, krytyczka. Autorka setek artykułów, wywiadów, recenzji i esejów na temat kultury i sztuki. W wolnym czasie fotografuje dziwne rzeczy, a swoje zdjęcia umieszcza na instagramie. Laureatka konkursu fotograficznego "Mój dom" (2018) organizowanego w cyklu "Sztuka w dialogu" przez Fundację Piękno Panie.
Bettina Bereś - malarka, artystka, Członek ZPAP. Mieszka i pracuje w Krakowie, gdzie studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współtwórczyni galerii Zderzak w Krakowie oraz galerii i Stowarzyszenia Otwarta Pracownia. Maluje i wyszywa.
Swoje prace prezentuje regularnie od 1986 roku podczas wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych, projektów, rezydencji i działań re-performance w Polsce i za granicą.

Wystawa „Sekretne życie hydrantu” czynna w dn - 24.09 - 14.10.2021 od wt-pt godz, 15-18
Dla grup możliwe inne terminy zwiedzania po wcześniejszym umówieniu: , tel. 508-789-145

Wstęp wolny
Wystawa jest realizowana w cyklu: Sztuka w dialogu, ze wsparciem Miasta Lublin w ramach projektu Miasto Kultury 2021