W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa serigrafii Katarzyny Lembryk

Wystawa serigrafii Katarzyny Lembryk
Data rozpoczęcia 2016-07-02
Data zakończenia 2016-07-16
Miejsce Galeria OKNA MBP, ul. Peowiaków 12 (I piętro budynku Centrum Kultury)
Organizator Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

Cykl serigrafii „Widzialne/Nie Widzialne” dotyczy przedmiotów magicznych, mających przynieść ich znalazcy nieszczęście, sprowadzić zło. Są to resztki dawnych wierzeń i zabobonów, które w szczątkowej formie przetrwały w rejonie, z którego pochodzi artystka. Do dziś przedstawione przez nią przedmioty budzą strach i niepokój, a „czary” bywają podawane za przyczynę niepowodzeń czy chorób.

„Według Paula Ricoeura najbardziej pierwotnym symbolem zła jest plama, zmaza, bród i czerń. Mi również to skojarzenie przychodzi na myśl, zwłaszcza gdy chodzi o ukrytą treść ukazanych tu przedmiotów. Dlatego w moich pracach przeważa czerń, lub też ukazuję coś widocznym dopiero po dłuższym przyjrzeniu się, pod kątem, po wpatrywaniu się. Drukuję czernią na czerni, tak by przynajmniej zasugerować, że to co stanowi znaczenie nie musi być wcale tak łatwo dostrzegalne, a może prowadzić do destrukcji i zniszczenia.” – K. E. Lembryk.

Katarzyna Ewa Lembryk – urodzona w 1990 roku w Biłgoraju. Absolwentka Liceum Plastycznego im. Bernarda Morando w Zamościu. Obecnie studentka Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Jej twórczość jest retrospektywnym obrazem jej życia pełnym sentymentów i symbolicznych odniesień do środowiska, w którym wzrastała. Stąd w jej twórczości pojawiają się wątki związane z ludowością, folklorem, trudem zwykłej pracy na roli ale również magią, obrzędowością, czarami.