W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa: Słownik ukrainizmów. Interpretują polscy i ukraińscy ilustratorzy

Wystawa: Słownik ukrainizmów. Interpretują polscy i ukraińscy ilustratorzy
Data rozpoczęcia 2022-09-23
Data zakończenia 2022-10-22
Miejsce Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7 – korytarz
Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na wystawę „Słownik ukrainizmów. Interpretują polscy i ukraińscy ilustratorzy”. Wataha, bohomaz, mereżka, step, majdan czy hopak to tylko część z haseł, które w zilustrowanej formie będzie można podziwiać do 22 października 2022 r. w siedzibie Warsztatów Kultury w Lublinie przy ulicy Grodzkiej 7.

Słownik ukrainizmów. Interpretują polscy i ukraińscy ilustratorzy

„Słownik ukrainizmów. Interpretują polscy i ukraińscy ilustratorzy” to artystyczno-edukacyjne przedsięwzięcie, będące efektem współpracy Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi i Łódź Design Festival. Osią, wokół której powstało, są ukrainizmy, czyli słowa funkcjonujące w języku polskim, a wywodzące się z języka ukraińskiego. „Pisany” za pomocą obrazów tegoroczny „Słownik” daje wyraz przenikaniu się dwóch języków, a tym samym dwóch kultur: polskiej i ukraińskiej. Do wykonania ilustracji zaproszono autorów polskich i ukraińskich. Są to: Art Studio Agrafka, Bovska Oleg Gryshchenko, Gosia Herba, Jan Kallwejt, Mari Kinovych, Hania Kmieć, Ola Niepsuj, Dawid Ryski, Vadym Solowski, Sophia Suliy oraz Paweł Szlotawa. Wszystkich twórców charakteryzuje doskonałe opanowanie warsztatu artystycznego, różnorodność stylistyczna, pomysłowość oraz pozbawiona dosłowności lapidarność wypowiedzi. Autorzy prac pozostawiają też przestrzeń dla wyobraźni odbiorcy, jego wrażliwości na język wizualny.

Warto zwrócić uwagę na wyjątkowy charakter „Słownika”, który wynika z faktu, iż prezentowane na wystawie prace są dziełem grafików i ilustratorów pochodzących zarówno z Polski, jak i z Ukrainy. Ważne w tym projekcie jest także odwoływanie się artystów zarówno do doświadczania tych emocji, które towarzyszą każdemu człowiekowi w sytuacji zagrożenia, jak i tych, których doznajemy, gdy ogląda się przejawy okrutnej rzeczywistości z oddalenia. Niektóre pojęcia, słowa, które artyści interpretowali plastycznie, są nacechowane bardzo emocjonalnie.

„Słownik ukrainizmów…” ma bogatą treść, w której zawarta jest interesująca historia. Wystawa adresowana jest do szerokiego grona odbiorców, którzy pragną poszerzyć swoją dotychczasową wiedzę na temat języka, kultury, tradycji i historii Ukrainy. W obecnej, niezwykle dramatycznej sytuacji za naszą wschodnią granicą ekspozycja może stanowić pretekst do podejmowania rozmów na trudne tematy dotyczące otaczającej nas rzeczywistości, świata, w którym mają miejsce tak okrutne wydarzenia jak wojna.

Wystawie towarzyszyć będą warsztaty i spotkania z ilustratorami. Więcej informacji wkrótce.

 

Organizatorzy: Łódź Design Festival, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, Warsztaty Kultury w Lublinie
Kuratorzy: Adriana Usarek, Michał Piernikowski
Autorzy: Art Studio Agrafka, Bovska, Oleg Gryshchenko, Gosia Herba, Jan Kallwejt, Mari Kinovych, Hania Kmieć, Ola Niepsuj, Dawid Ryski, Vadym Solowski, Sophia Suliy oraz Paweł Szlotawa
Identyfikacja wizualna: Beata Świerkowska-Jóźwiak
Hasła: wataha, bohomaz, mereżka, step, ohyda, majdan, chmara, kureń, koromysło, hopak, bandura, ohyda, szarawary

Projekt powstał na Łódź Design Festival 2022 we współpracy z Miejską Galerią Sztuki w Łodzi.

Łódź Design Festival

Łódź Design Festival to wydarzenie organizowane od 2007 roku przez fundację Łódź Art Center, które wspiera rozwój polskiego sektora kreatywnego, skupiając wokół siebie zarówno liderów branży, jak i odbiorców niezwiązanych zawodowo z designem. Program ŁDF to coroczny przegląd trendów światowego projektowania, prezentacja koncepcji i przyszłościowych wizji. Festiwal stanowi forum wymiany doświadczeń dla projektantów i firm, a za cel stawia sobie odkrywanie i promocję młodych talentów oraz prezentację kierunków rozwoju projektowania szerokiemu gronu odbiorców. Z Miejską Galerią Sztuki w Łodzi współpracuje stale, a od 2019 r. kontynuuje projekt artystyczno-edukacyjny dot. języka łódzkiego, czyli łodzianizmów, w ramach którego powstały: „Słownik dobrych łodzianizmów. Interpretują polscy ilustratorzy” (2019), „Słownik współczesnych łodzianizmów” (2020) oraz „Słownik łodzianizmów” (2021). Tegoroczna odsłona „Słownika” komentuje aktualne wydarzenia, na tle których zarówno pewne słowa, jak i przekaz artystyczny nabierają szczególnej wymowy.

Prezentacja wystawy „Słownik ukrainizmów. Interpretują polscy i ukraińscy ilustratorzy” w Warsztatach Kultury w Lublinie jest częścią konferencji „Culture – City – Change”, która odbędzie się w dniach 23–24 września 2022 r. w siedzibie instytucji przy ulicy Grodzkiej 5a i 7 w Lublinie. Spotkaniu będą towarzyszyć wystawy, warsztaty oraz koncerty.

Culture – City – Change

„CULTURE – CITY – CHANGE” to podsumowanie wkładu Warsztatów Kultury w międzynarodowy projekt trans-making realizowany w latach 2017–2022 w ramach unijnego programu Horyzont 2020. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele organizacji partnerskich trans-making z Francji, Hiszpanii, Egiptu, Chile i Turcji oraz uczestnicy projektu z ramienia Warsztatów Kultury w Lublinie. W trakcie konferencji organizatorzy podzielą się wynikami badań realizowanych w trakcie wyjazdów badawczych oraz refleksjami na temat problemów dzisiejszych miast i wpływu kultury na ich rozwój. Uczestnicy będą dyskutować o tym, jak zmieniać nasze miasta, aby stały się lepszymi miejscami do życia oraz jaką rolę w tych zmianach może i powinna pełnić kultura. Przyjrzą się dobrym praktykom z różnych miejsc na świecie oraz podzielą się lubelskimi doświadczeniami na tym polu. Spróbują zdefiniować wyzwania, jakie stoją przed nami na drodze do rozwoju Lublina i pełnego wykorzystania jego potencjału.

W obecnej sytuacji nie może także zabraknąć odniesień do wojny w Ukrainie. Jednym z głównych założeń projektu trans-making jest szukanie metod wzmacniania procesów demokratyzacji Europy, a wojna w jej środku, w XXI wieku, pokazuje jak ważne jest pielęgnowanie podstawowych wartości demokratycznych i dbanie o zrównoważony rozwój całej Europy.

Dwudniowe wydarzenie składa się z części konferencyjnej (23 września – piątek ) oraz części warsztatowej (24 września – sobota), na którą obowiązują zapisy poprzez formularze dostępne na stronie warsztatykultury.pl

W ramach konferencji uczestnicy będą mieli możliwość obejrzenia trzech niezwykłych wystaw oraz instalacji: „Kultura–Miasto–Zmiana” to dokumentacja fotograficzna głównych obszarów badawczych realizowanych przez uczestników projektu trans-making oraz „Słownik ukrainizmów. Interpretują polscy i ukraińscy ilustratorzy” to artystyczno–edukacyjne przedsięwzięcie skupione wokół ukrainizmów, czyli słów funkcjonujących w języku polskim, a wywodzących się z języka ukraińskiego. Zobaczymy też instalację „Wykorzenione wspomnienia” autorstwa Charlotte Perrin i Andrésa Galaza, która nawiązuje do architektury Lublina oraz jego mieszkańców.

Zamknięcie konferencji uświetni koncert dwóch ukraińskich zespołów – Atomic Simao & Junket. ATOMIC SIMAO – pochodząca z Kijowa formacja to dziś jedna z największych nadziei ukraińskiej sceny offowej. Artyści w przemyślany i ciekawy sposób łączą jazzowe tematy z ekspresją improwizacji, rockowym zacięciem, dynamiką muzyki funky oraz elektronicznym brzmieniem. JUNKET to elektroniczny projekt, który stworzył symbiozę elektronicznego brzmienia i instrumentów na żywo (saksofon, flet). Szczególną cechą tego duetu jest to, że nie grają przygotowanych wcześniej kompozycji, a wszystko jest tworzone w trybie online, bez możliwości edycji.

Projekt finansowany ze środków programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych innowacji Horyzont 2020 na podstawie umowy nr 734855 w ramach działań „Maria Skłodowska-Curie”. 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej