W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa „Stella Polaris: „Podróż” // „the Journey”

Wystawa „Stella Polaris: „Podróż” // „the Journey”
Data rozpoczęcia 2021-08-27
Data zakończenia 2021-10-17
Miejsce Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Organizator Ośrodek Praktyk Teatralnych "Gardzienice"
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Per Spildra Borg i Merete Klingen założyli teatr Stella Polaris w 1985 roku. Wspólnie tworzyli spektakle, prowadzili warsztaty i rozwijali porywający teatr, oparty na mitologii, ekspresji fizycznej, muzyce i pieśni. Artyści działają w tradycji teatru ulicznego, wędrownych kuglarzy i muzyków, a całą swoją twórczość opierają na opowieściach o mitologii i miłości do ziemi.

Norweska wystawa będzie prezentowana po raz pierwszy w Lublinie. Składają się na nią fotografie, materiały filmowe, kostiumy i rekwizyty, które stały się znakiem rozpoznawczym teatru Stella  Polaris.

Teatr Stella Polaris założył w 1985 roku założył Per Pildra Borg wraz z żoną Merete Klingen. To uznany teatr działający w domenie teatru ulicznego, cyrku i akrobatyki. Jego celem jest praca nad międzykulturowym zrozumieniem i integracją kultur. Zespół składający się z profesjonalnych aktorów, muzyków i freelanserów z Norwegii i zagranicy realizuje projekty o zasięgu lokalnym i międzynarodowym.

Per Spildra Borg jest aktorem, instruktorem, muzykiem, od 1985 roku reżyserem w Teatrze Stella Polaris. Swoją karierę teatralną rozpoczął w 1979 roku jako współzałożyciel Saltkompaniet, jednej z pierwszych norweskich niezależnych grup teatralnych. W latach 1981–1985 współpracował z Teater Beljash. Per Spildra Borg pracuje z rytmem, improwizacją, spirytualnym podejściem do pracy na scenie. Większość spektakli tworzy, odwołując się do mitologii nordyckiej i szamańskich tradycji. W 1997roku został nagrodzony  prestiżową nagrodą  Norwegian State Artist Allowance, Otrzymał rozliczne nagrody od norweskich instytucji za jego wkład osobisty w budowanie norweskiego świata teatralnego. W 2014 roku został laureatem nagrody Norwegian Stage Instructors.

Wystawa jest czynna codziennie od 12:00 do 18:00 oprócz poniedziałków. 

Wydarzenie jest częścią przedsięwzięcia Praktykowanie historii. Norwegia i Polska – odnajdywanie w czasie i przestrzeni