W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa „Sztuka Włókna Roślinnego” - Magdalena Szyszkowska

Wystawa „Sztuka Włókna Roślinnego” - Magdalena Szyszkowska
Data rozpoczęcia 2013-05-10
Data zakończenia 2013-05-22
Miejsce Galeria "Przy Bramie" TPSP, ul. Grodzka 34/36
Kategoria Wystawa

Galeria TPSP "Przy Bramie" zaprasza na wystawę Magdaleny Szyszkowskiej „Sztuka Włókna Roślinnego”.

Tematem wystawy będą obrazy i obiekty wykonane z papieru ręcznie czerpanego (unikatowy papier artystyczny).

Roślina - krucha, delikatna, jednocześnie stawiająca opór żywiołom, wytrwała. Jej włóknista struktura tkanek zadziwia swymi walorami, ale w procesie obróbki stawia opór, wymaga cierpliwości i pokory. Włókna roślinne dają nieograniczone możliwości ich kreacji, można je kształtować nadając pracom rozmaite formy. Posługując się tą samą, starą, od wieków nie zmienioną techniką przeistaczamy roślinę w ręcznie czerpany papier. Poprzez kolejne nawarstwiania, nakładania, proces barwienia, odbarwiania, a także wykorzystując naturalną kolorystykę pulpy roślinnej kreujemy własną wizję artystyczną. Wykorzystując różnorodność struktury materii roślinnej ( agawa, bambus, trzcina, bananowiec, słoma) jej chropowatość, szorstkość, łamliwość, zwartość i miękkość nadaję tej kruchej materii własny wymiar artystyczny. Tworzenie dzieł z papieru ręcznie czerpanego niesie ze sobą pewien pierwiastek tajemniczości i zaskoczenia, ponieważ nigdy do końca nie jesteśmy w stanie przewidzieć efektu końcowego. Dzięki temu zbliżamy się do natury, która przecież nie zawsze jest przewidywalna. Magdalena Szyszkowska

Magdalena Szyszkowska - urodzona w 1972r. w Lublinie. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Lublinie. Dyplom z grafiki warsztatowej w 1997r. na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie pod kierunkiem prof. Stanisława Góreckiego. W 2011r. ukończyła studia podyplomowe na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Dyplom pod kierunkiem prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej, aneks do dyplomu – artystyczny papier unikatowy, pod kierunkiem adj. Małgorzaty Buczek-Śledzińskiej.
Obecnie pracuje jako asystent w Zakładzie Grafiki Warsztatowej i Eksperymentalnej Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, w Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dln nad Wisłą. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem oraz eksperymentalnymi technikami związanymi z papierem ręcznie czerpanym (papier unikatowy).