W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa: Tańcowała igła z nitką – o ludowym hafcie z Lubelszczyzny

Wystawa: Tańcowała igła z nitką – o ludowym hafcie z Lubelszczyzny
Data rozpoczęcia 2016-08-11
Godzina rozpoczęcia 19:00
Data zakończenia 2016-08-28
Miejsce Muzeum Lubelskie na Zamku
Organizator Warsztaty Kultury
Kontakt e-mail: biuro@jarmarkjagiellonski.pl
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Haft ludowy w Polsce początkowo stosowany był do wzmocnienia szwów na łączeniu tkanin. Jednak już w 2 poł. XIX w. coraz większe znaczenie miały względy identyfikacyjne czy estetyczne, kiedy to zaczęto stosować nici i dodatki produkcji fabrycznej m.in. koraliki czy cekiny.

Haft ludowy na Lubelszczyźnie wyróżniał się wykorzystaniem różnorodnych ściegów liczonych i nieliczonych, doborem i zestawieniem motywów zdobniczych, kolorystyką, kompozycją, zharmonizowaniem ściegu z tkaniną, a także miejscem i rozmieszczenie zdobin. Na koszulach były to mankiety, kołnierz, przyramki, przody przy rozcięciu. Fartuchy zdobiono na brzegach, spódnice w dolnej część, a spodnie w górnej. Gorsety, kamizelki, kaftany, sukmany i kożuchy zahaftowywano z przodu – głównie przy zapięciach oraz na plecach, kołnierzach, w dolnej części rękawów i przy kieszeniach. Czepce i półczepki miały pokryte haftem prawie całą powierzchnię, natomiast chusty tylko część najbardziej widoczną przy złożeniu. Barwnymi wyszyciami ozdabiano także obrusy, serwatki, makatki czy narzuty na łóżka.

Znaczący wpływ na bogactwo hafciarskich ornamentów i technik miały zapożyczenia z przyległych regionów etnograficznych: Małopolski, Mazowsza oraz Wołynia i Polesia. W czterech lubelskich subregionach powstały lokalne rodzaje haftu wyróżniające się na tle całego kraju. Są to prezentowane na wystawie: haft biłgorajski, haft krzczonowski, haft podlaski (odmiana nadbużańska i włodawska) i haft hrubieszowsko-tomaszowski.

Czas trwania wystawy: 11-28.08.2016, wtorek-niedziela w godz. 10.00-18.00 – Muzeum Lubelskie na Zamku

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej