W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa: To tylko wystawa / Kyiv Biennial 2023

Wystawa: To tylko wystawa / Kyiv Biennial 2023
Data rozpoczęcia 2023-10-28
Data zakończenia 2024-01-22
Miejsce Galeria Labirynt, ul. ks. J. Popiełuszki 5
Organizator Galeria Labirynt w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału 5 zł
Kategoria Wystawa

Artyści i artystki*: Bohdan Bunchak, Pavlo Kovach jr, Alexander Len, Denys Pankratov, Max Robotov i Lesia Khomenko, Bohdan Sokur, Lubomyr Tymkiv, Yurko Vovkohon
*Lista będzie sukcesywnie uzupełniana o kolejne osoby biorące udział w wystawie.
 
Kurator: Waldemar Tatarczuk
 
Projekt (wystawa) jest częścią Kyiv Biennale 2023 – międzynarodowego forum sztuki, wiedzy i polityki, które łączy wystawy i platformy dyskusyjne, które przyjmuje interdyscyplinarną perspektywę na przecięciu nauk humanistycznych, sztuki zaangażowanej społecznie i aktywizmu politycznego w celu refleksji nad kluczowymi kwestiami współczesnego świata. Biennale organizowane jest przez Centrum Badań nad Kulturą Wizualną.
 
To tylko wystawa, dla ukraińskich artystów i artystek służących w armii nie jest to najważniejsze wydarzenie. Ich priorytety są zupełnie gdzie indziej. Rosyjska wojna zmieniła hierarchię wartości – ograniczyła (to oczywisty eufemizm) możliwości wykonywania ich zawodu, uczestnictwa w życiu artystycznym, zmieniła ich życie. Naturalnie zmieniło to nie tylko życie artystów i artystek, ale i każdej osoby żyjącej lub zabitej przez rosyjskie wojsko w Ukrainie. Jednak ta zmiana spowodowana wojną skupia się w życiu ukraińskich walczących artystów i artystek jak w soczewce. Dlatego to te osoby są głównymi bohaterami i bohaterkami tej wystawy i to one tworzą jej treść.
 
Do samego otwarcia wystawy, a może nawet i długo po otwarciu, nie poznamy pełnej listy osób w niej uczestniczących. Po pierwsze dlatego, że chcemy, aby możliwość uczestnictwa była otwarta do samego końca. Po drugie, komunikacja z artystami i artystkami zaangażowanymi w działania wojenne nie jest tak łatwa jak z artystami i artystkami cywilami żyjącymi w krajach cieszących się pokojem.
 
Oprócz ukraińskich osób artystycznych w wystawie wezmą udział osoby spoza Ukrainy, dla których ważne jest wspieranie okupowanego kraju. Lista ta będzie również otwarta, ponieważ chcemy, aby do ostatnich dni do wystawy dołączały kolejne osoby. Jest to wystawa o ludziach w czasie wojny i solidarności, a w jej trakcie okaże się, czy to tylko wystawa, czy może coś więcej.

Kyiv Biennale 2023

Kyiv Biennale 2023 odbywa się we współpracy i przy wsparciu Ars Electronica, Asortymentna Kimnata, Austriackiego Federalnego Ministerstwa Sztuki, Kultury, Służby Cywilnej i Sportu, Wydziału Kultury Miasta Wiednia, Centrum Dovzhenko, Fundacji ERSTE, L’Internationale, Fundacji Inicjatyw Artystycznych, Goethe-Institut, Galerii Labirynt, Instytutu Nauk o Człowieku (IWM), Lentos Kunstmuseum Linz, MHKA (Muzeum Sztuki Współczesnej w Antwerpii), Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy, MuseumsQuartier Wien (MQ), mumok – Museum Moderner Kunst Stiftung Ludwig Wien, Museum Crisis Center, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, projekt Other Edges (hablarenarte, KAIR, MeetFactory, Visual Culture Research Center), Sigrid Rausing Trust, Sorry, No Rooms Available, springerin, Sturzenegger-Stiftung, TBA21, tranzit.at, tranzit.org (Bratysława, Budapeszt, Bukareszt, Kluż, Jassy, Praga, Wiedeń) oraz program Unii Europejskiej Kreatywna Europa.

Wystawa czynna do 22.01.2024 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00)
Wstęp: 5 zł (na wernisaż wstęp wolny)

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej