W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa: "Turkot, bas i dzwonek"

Wystawa: "Turkot, bas i dzwonek"
Data rozpoczęcia 2021-12-22
Data zakończenia 2022-01-16
Miejsce Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Weronika Markiewicz  zaprasza na wystawę "Turkot, bas i dzwonek" zrealizowaną w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublin. 

"Turkot, bas i dzwonek"

Gościu. Zatrzymaj się. Spójrz. Posłuchaj.
W codziennej gonitwie. Zmęczony, każdego dnia, walczący o siebie, o swoich bliskich.
O dobry dzień, o lepsze jutro. Poczekaj. Odpocznij. Zamknij oczy.
Usłysz ich śpiew.

A teraz otwórz oczy, zobacz, w jaki sposób słońce dotyka ich piór. Złotych, jak płatki kołysanych wiatrem słoneczników. Spójrz w ich bystre, czarne, jak węgielki, oczy.
Muzyka, którą usłyszysz, historia, którą poznasz, zapisana na kliszy, to obraz pasji, która pozwala się tej historii toczyć.
Pasji człowieka, zrodzonej z miłości i wrażliwości jego duszy.

Kto to?
Pan Marek Niedźwiadek. Człowiek z ogromną i niezwykłą pasją. Mistrz i jego chór - śpiewające, w magiczny sposób nie otwierając dzioba, kanarki harceńskie. Zachwycające barwą piór i tonacji, w jakich śpiewają. Turkot, bas, dzwonek i flet.
Otaczają swojego nauczyciela, który od lat, zakochany w tych niezwykłych stworzeniach, wydobywa z nich cudowne dźwięki, wciąż i wciąż, szukając tego największego, najpiękniejszego skrzydlatego śpiewaka. Nauczyciel i jego uczniowie.
Jednak Pan Marek jest przede wszystkim Człowiekiem. Niesamowitym, ciepłym, burzącym stereotypy seniorem.

Gdzie mieszka?
Jak odnaleźć człowieka z tak niespotykaną pasją? Czy może już sposobem, na życie? Lublin, osiedle Bronowice.
Betonowa dżungla.
Podobne do siebie bloki, sklepy, alejki.
Miasto, osiedle, jak wiele innych. Jednak, wystarczy uważnie spojrzeć w górę. Jest tam. W jednym z okien, z uwagą i miłością spoglądający na swoich skrzydlatych przyjaciół.

Kim jest?
Mężem i ojcem, wspieranym w swej pasji przez całą rodzinę. Jest inspiracją. Głosem, krzyczącym, że pasja potrafi przenosić góry. Że natura jest częścią ludzkiego życia, a cierpliwość i zaangażowanie, może ją scalić z człowiekiem, dając mu satysfakcję i szczęście. Szacunkiem do tego, co nas otacza, do samej natury. Pasją, która zwłaszcza w czasie pandemii, pozwala człowiekowi pozostać.... człowiekiem. Człowiekiem o pięknym, wrażliwym sercu i duszy.

Weronika Markiewicz - fotograf. Zawodowo wykonuje profesjonalne sesje wizerunkowe. Podwójna laureatka stypendium artystycznego, Prezydenta Miasta Lublin w 2018 r. i 2021 r., a także realizatorka autorskiego, docenionego przez krytyków wernisażu "Przezroczystość”, będącego serią portretów ludzi posiadających tatuaże. Fotografie z tej serii zostały
wielokrotnie wyróżnione w międzynarodowych konkursach fotograficznych m.in Monochrome Awards 2020, Chromatic Awards 2020 czy FAPA 2020. Pasjonatka rozwoju osobistego i sztuki, co spowodowało, że zamiłowanie do fotografii rozwijała na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.

Marek Niedźwiadek - lublinianin, hodowca kanarków harceńskich. Od najmłodszych lat pasjonuje go przyroda. Szczególnie bliskie jego sercu są ptaki. Jest członkiem Polskiego Związku Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych. Prowadzi hodowlę kanarków harceńskich ze względu na ich subtelny i piękny śpiew. Celem jego pracy jest wyhodowanie jak najlepszego skrzydlatego śpiewaka. Zdobywca Vice-Mistrzostwa Polski - Rybnik 2019. Miesiąc temu otrzymał najwyższą ocenę podczas VII Ornitologicznych Mistrzostw Warszawy. Propaguje swoje hobby przy okazji wystaw i przy bezpośrednim kontakcie z młodymi ludźmi.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej