W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa: „Twórczość Andrzeja Wajdy w plakacie filmowym”

Wystawa: „Twórczość Andrzeja Wajdy w plakacie filmowym”
Data rozpoczęcia 2016-11-17
Data zakończenia 2016-12-16
Miejsce Foyer Sali Kinowej, Centrum Spotkania Kultur w Lubinie, Pl. Teatralny 1
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Na wystawie zaprezentujemy wybrane polskie plakaty do filmów Andrzeja Wajdy, stworzone przez wybitnych plakacistów reprezentujących Polską Szkołę Plakatu. Charakteryzuje je odważny, bezkompromisowy język plastyczny i mocne figury retoryczne. Ich twórcy nie stronili od niekonwencjonalnych środków plastycznych, surrealistycznych skojarzeń czy abstrakcji. Prezentowane na wystawie plakaty pokazują szereg przemian w twórczości reżysera.

Andrzej Wajda (1926-2016) jest uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców w historii światowego kina. W latach 1946-1949 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1953 roku ukończył wydział reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Był reżyserem filmowym i teatralnym, scenarzystą i scenografem. Cztery jego filmy („Ziemia obiecana”, „Panny z Wilka”, „Człowiek z żelaza” oraz „Katyń”) były nominowane do Oscara w kategorii: najlepszy film obcojęzyczny. W 1981 roku „Człowiek z żelaza” zdobył Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes. W 2000 roku, w uznaniu całokształtu pracy artystycznej reżysera Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej przyznała Andrzejowi Wajdzie Oscara.

Plakaty pochodzą ze zbiorów Galerii Plakatu Polskiego Poster.pl. Wystawa będzie czynna do 16 grudnia 2016 roku.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej