W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Wystawa: Ukraina i Ukraińcy
Data rozpoczęcia 2022-08-03
Data zakończenia 2022-08-31
Miejsce Zaułek Hartwigów, ul. Kowalska 3
Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

„Ukraina i Ukraińcy” to wystawa fotografii z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku, pochodzących ze zbiorów Narodowego Centrum Kultury Ludowej – Muzeum Ivana Honchara (Kijów, Ukraina). Pierwotnie zebrane były przez Ivana Honchara w jego 18-tomowym albumie historyczno-etnograficznym, oznaczonym przez autora właśnie tym tytułem. Do końca sierpnia wybór zdjęć możecie oglądać w Zaułku Hartwigów w Lublinie.

Na wystawie plenerowej można zobaczyć zdjęcia, z których część została zebrana przez samego Ivana Honchara. Inne z nich dołączyły do muzealnego archiwum później. Na pozowanych portretach uwiecznieni zostali mieszkańcy i mieszkanki różnych regionów Ukrainy. Wszyscy oni ubrani są w odświętne stroje, czasami także bogate ozdoby. Część z fotografii została wykonana przy okazji wesel i spotkań rodzinnych, inna przedstawia narodowe święta, ale znajdziemy tam też zdjęcie przedstawiające młodych mężczyzn uwiecznionych w 1935 r. na chwilę przed wstąpieniem do wojska.

Ivan Honchar tworzył swoją kolekcję w okresie od lat 60. do początku lat 90. XX wieku, odbywając kolejne podróże po Ukrainie. Do końca życia kontynuował prace nad stworzeniem historyczno-etnograficznego albumu prezentującego przekrój kultury ludowej swojej ojczyzny. Publikacja tego szczególnego dzieła była ogromnym marzeniem jego twórcy. Dążąc do tego celu, dziś mamy zaszczyt pokazać całemu światu część tej wyjątkowej kolekcji.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej