W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa: UKRAINIAN NAÏVE. IVAN PRYKHODKO

Wystawa: UKRAINIAN NAÏVE. IVAN PRYKHODKO
Data rozpoczęcia 2022-08-20
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce Galeria Gardzienice, Grodzka 5a

Organizator Warsztaty Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Instalacja

Ivan Prykhodko jest zasłużonym mistrzem ukraińskiej sztuki ludowej. Od ponad 60 lat zajmuje się malarstwem dekoracyjnym, rzeźbą w drewnie, a także tworzy zabawki. Twórczość Prykhodki wzbogacona jest mitami i legendami oraz symbolami i znakami przenoszącymi ukraińską tradycję ludową do współczesnego świata.

Wyjątkowa maniera artystyczna malarza oparta jest na spuściźnie wywodzącej się z twórczości mistrzów ludowych poprzednich pokoleń. Jego misja polega na ukazaniu i odtworzeniu w swoich pracach energii ognia, która od wieków przenika ukraińską sztukę ludową, łącząc pasję tworzenia z minimalizmem i praktycznością artystycznej realizacji.

Wystawa obejmuje zarówno nowe, jak i dawne prace artysty. W swoich pracach Ivan Prykhodko nawiązuje do starożytnej sztuki Trypolu, która jest mu bliska nie tylko geograficznie, ale i konceptualnie. Inspirując się spuścizną kultury trypolskiej, artysta tworzy postacie, będące hołdem dla dawnych bóstw tych terenów. 

Na wystawie zaprezentowane zostaną również lakoniczne, drewniane rzeźby mistrza, które ucieleśniają antyczne formy nawiązujące do odległych mitów Trypola. Niezwykła prostota tradycyjnych rzeźb sprawia, że mogą one wejść w dialog także ze sztuką współczesną. 

Obrazy stworzone przez Ivana Prykhodkę są silnie zakorzenione w czasie i historii. 
Dotykają duszy ludzkiej i trafiają do serc Ukraińców. Ich fundamentami są kolor i pełnia formy. W ten sposób artysta tworzy nowe znaki i symbole, które oddają ducha Ukrainy.

Ivan Prykhodko urodził się 17 września 1939 r. Jego prace były wielokrotnie prezentowane zarówno lokalnie, jak i na scenie międzynarodowej. Laureat państwowych nagród im. Pavlo Chubynskiego, Kateryny Bilokur and Petro Verny. Jest honorowym członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych Ukrainy. Od 1972 r. przez wiele lat prowadził pracownię we wsi Dudarkiv w Ukrainie. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych zarówno w kraju, jak i za granicą. 

Wystawie towarzyszy muzyka z filmu dokumentalnego „Ivan’s Land” („Ziemia Iwana”) w reżyserii Andrija Łyseckiego, produkcji MaGiKa Film. Muzykę skomponował Nikita Moisiejew – znany kompozytor, twórca wielu ścieżek dźwiękowych do ukraińskich filmów. Utwory w „Ziemi Iwana” opierają się na brzmieniu takich instrumentów jak flety, proste gwizdki oraz ney czy bansuri. Usłyszeć możemy także liry korbowe, syntezatory oraz perkusje. Muzykę wykonuje Fedor Sivtsov

 

Ekspozycja organizowana jest we współpracy z agencją ROOTs.

Kurator: Tetiana Pylypchuk

Informacje praktyczne:

Kiedy: 17 sierpnia, godz. 18.00 – wernisaż wystawy. Wernisaż tłumaczony na PJM
18 sierpnia, godz. 11.00–17.00; 19–21 sierpnia, godz. 11.00–19.00; 

Gdzie: Galeria Gardzienice, ul. Grodzka 5a

Wstęp wolny

Wydarzenie jest częścią Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej