W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa „Uliczne życie – XIX-wieczna Gruzja w fotografii Dmitrija Jermakowa”

Wystawa „Uliczne życie – XIX-wieczna Gruzja w fotografii Dmitrija Jermakowa”
Data rozpoczęcia 2018-06-28
Data zakończenia 2018-07-31
Miejsce Zaułek Hartwigów
Organizator Warsztaty Kultury
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Dmitrij Iwanowicz Jermakow (1846–1916) to rosyjski fotograf, który uważany jest za pioniera fotografii etnograficznej. Po ukończeniu studiów topograficznych w szkole wojskowej w Tbilisi, w 1866 roku zaczął studiować fotografię. W latach 1877-1878, podczas wojny rosyjsko-tureckiej, był korespondentem wojskowym. Działalność fotograficzną rozpoczął w latach 1882–1883, otwierając własne studio fotograficzne w Tbilisi. Głównym tematem jego zdjęć było uliczne życie gruzińskich miast. Jego zdjęcia lokalnych rzemiosł, bazarów oraz sceny miejskie dają żywy obraz XIX-wiecznego życia na Kaukazie. Jermakow dużo podróżował. Jedna z pierwszych podróży jaką odbył, to wyjazd do Konstantynopola, gdzie skupił się na fotografowaniu architektury i życia miasta. W kolejnych latach nadal podróżował po Kaukazie i okolicach, odwiedzając Armenię, Azerbejdżan i Persję (Iran).

Wystawa „Uliczne życie – XIX-wieczna Gruzja w fotografii Dmitrija Jermakowa” prezentuje fragment kolekcji z archiwum fotografa, której właścicielem jest Gruzińskie Muzeum Narodowe. Szczególnie ciekawe są prezentowane na wystawie zdjęcia z serii poświęconej miastu Tbilisi, które zawsze było twórczym celem fotografa. Kolekcja Jermakowa ma szczególną wartość historyczną, dokumentalną, ale również wielką wartość artystyczną. Podczas fotografowania zabytków, Jermakow starał się pokazać charakter miejsca, nie tylko po to, aby je uwiecznić, ale jednocześnie stworzyć wrażenie na tych, którzy chcieliby je zobaczyć. Jego bogate archiwa są jednymi z nielicznych archiwów fotograficznych z tego okresu, zawierają 25819 wydruków, 15536 negatywów ze szkła oraz 119 albumów.

Wydarzenie w ramach Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival 2018 >>> 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej