W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa: Val Ziółko x Jakub Ziółkowski – The Beauty of Transqueer

Wystawa: Val Ziółko x Jakub Ziółkowski – The Beauty of Transqueer
Data rozpoczęcia 2023-03-11
Data zakończenia 2023-04-07
Miejsce Biblioteka Azyl (dawna Galeria Labirynt | Plaza), ul. Lipowa 13
Organizator Galeria Labirynt
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Galeria Labirynt zaprasza na wystawę "Val Ziółko x Jakub Ziółkowski – The Beauty of Transqueer". 

W pracach prezentowanych na wystawie zaobserwujemy dialog współczesnego, młodego fotografa Vala Ziółko z pracami XVIII-wiecznych artystów, takich jak François Boucher czy Jean-Honoré Fragonard. Fotografie są próbą ukazania piękna osób transqueer w oparciu o sztukę dawnych mistrzów malarstwa. Wystawa dowodzi, że piękno ma więcej form i obliczy niż często sztywne ramy heteronormatywnych standardów.

– Do projektu wybrałem osoby transqueerowe, które nie angażują się aktywistycznie i nie są osobami publicznymi. Są zwykłymi ludźmi, którzy studiują, pracują, starając się żyć prywatnie i szczęśliwie. Bohaterkami zdjęć są m.in Maja i jej towarzysz Gabrielo, małżeństwo, które podczas swojej relacji przeszło proces korekty płci jednej z mam – mówi artysta.

Podczas wernisażu wystąpi wiolonczelistka Weronika Prus. Zaprezentowane utwory przybiorą formę „klasycznej niespodzianki”.

Val Ziółko x Jakub Ziółkowski

Val Ziółko x Jakub Ziółkowski (ur. 2001) – absolwent Liceum Sztuk Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie na specjalizacji aranżacja wnętrz. Obecnie studiuje produkcję medialną na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa. W swojej praktyce pracuje głównie z fotografią. Aktywista na rzecz praw osób LGBTQ+, skupiający się na potrzebach osób transpłciowych. „Pionier Młodego Pokolenia” w ramach Vogue’s Global Youth Project. Wyróżniony w XII międzynarodowym konkursie fotograficznym "Dzieła Mistrzów Inspiracją Współczesnej Fotografii".

Projekt Queerujemy Lublin dofinansowany jest z funduszy The European Cultural Foundation z programu The Europe Challenge 2022-23.

Otwarcie wystawy: 10.03.2023 (piątek), godz. 18:00
Gdzie: Biblioteka Azyl (dawna Galeria Labirynt | Plaza), ul. Lipowa 13, Lublin (wejście od ul. Ofiar Katynia)
Dostępność: Wystawa odbywa się na parterze w przestrzeni wolnej od barier architektonicznych. Wernisaż tłumaczony na PJM, tłumaczka: Marta Stępniak. Wernisaż tłumaczony na język ukraiński, tłumacz: Volodymyr Dyshlevuk.
Wystawa czynna do: 7.04.2023 (wt.-sob.: 13:00–18:00; niedz.: 12:00–19:00)
Wstęp wolny