W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa "W 90. rocznicę Odrodzenia Polski 1918-2008"

Wystawa "W 90. rocznicę Odrodzenia Polski 1918-2008"
Data rozpoczęcia 2009-01-26
Data zakończenia 2009-02-28
Kategoria Wystawa

Wystawa ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

W 1918 roku, po 123 latach niewoli, ziściły się marzenia Polaków o bycie niepodległym. Polska wróciła na mapy Europy. Stało się to możliwe dzięki korzystnemu splotowi wydarzeń, które doprowadziły do upadku państw zaborczych oraz dzięki ogromnemu wysiłkowi narodu polskiego w dążeniu do odzyskania niepodległego państwa.

W 90. rocznicę Odrodzenia Polski Wojewódzka Biblioteka Publiczna
im. Hieronima Łopacińskiego prezentuje wystawę obrazującą zdarzenia
i procesy, jakie wiodły Polskę do niepodległości oraz niezwykle trudne początki
II Rzeczypospolitej. W ekspozycji wykorzystano różnorodne zbiory Biblioteki. Pokazano książki, czasopisma, druki ulotne, pocztówki, fotografie, rękopisy, grafikę oraz obiekty kartograficzne.

Wystawa składa się z kilku działów tematycznych: „Przez Wielką Wojnę do Polski Odrodzonej”, „Polskie formacje wojskowe 1914-1918”, „Lubelszczyzna w dobie odzyskania niepodległości”, „O kształt Niepodległej”, „Józef Piłsudski – polityk, wódz, mąż stanu” oraz „Rocznice”.

Wśród zaprezentowanych materiałów na szczególną uwagę zasługują dokumenty życia społecznego odzwierciedlające różnorodność dążeń i stanowisk reprezentowanych przez wielorakie ugrupowania polityczne. Wyeksponowano także spory wybór pocztówek o tematyce patriotycznej i legionowej. Wśród obiektów dotyczących Lubelszczyzny znajdują się
m. in. cenne, oryginalne fotografie wykonane przed Gospodą dla Legionistów
w Lublinie oraz fotografie z wizyty Józefa Piłsudskiego w stolicy regionu
w kwietniu 1916 r. Wyeksponowano druk aktu 5 listopada 1916 r. – manifestu dwóch cesarzy: Wilhelma II i Franciszka Józefa, obwieszczający utworzenie Królestwa Polskiego, a także dwa autentyczne druki wydane przez Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej, powstały w Lublinie 7 listopada 1918 r. Pierwszy z nich to odezwa proklamująca utworzenie rządu, drugi to manifest Do Ludu Polskiego!

Wystawę ozdabiają obiekty pochodzące ze zbiorów graficznych Biblioteki. Zaprezentowano również bogaty zestaw książek i czasopism wydanych w czasie trwania I wojny światowej, w okresie międzywojennym oraz wydawnictwa powojenne poświęcone zagadnieniom związanym z odradzaniem się państwa polskiego w listopadzie 1918 roku.

Jadwiga Danuta Golec – współautorka wystawy


Wystawa będzie czynna codziennie w godzinach pracy Biblioteki. Wstęp wolny.


Grupy zorganizowane zainteresowane oprowadzaniem po wystawie prosimy o uzgodnienie terminu z pracownikami Działu Informacji i Promocji WBP (tel. 0-81-532-07-38). Oprowadzanie grup jest nieodpłatne!

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej