W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Wystawa "W drodze..."
Data rozpoczęcia 2017-05-13
Data zakończenia 2017-05-31
Miejsce Galeria TPSP "Przy Bramie" ul. Grodzka 34/36
Organizator Galeria TPSP "Przy Bramie"
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Wystawa dziesięciorga Artystów z ZPARP pt. "W drodze.." 

Oddział Chełmski Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej działa od 29 listopada 1992 r. przy „Domu Pracy Twórczej” w Uhrze koło Chełma. Tworzy go Dziesięcioro wrażliwych ludzi o odrębnych osobowościach z pokaźnym dorobkiem artystycznym, których prace wyróżniają  się wielką oryginalnością, odmiennością technik, barw i osobistym przesłaniem. Pomimo tej różnorodności łączy ich przyjaźń, wzajemna pomoc i współpraca. Poza przynależnością do ZPARP Artyści należą również do innych związków i stowarzyszeń twórczych. Między innymi do ZPAP, ZPP, Chełmskiego Stowarzyszenia Twórczego „Pasja”, Stowarzyszenia Twórczego „Prowincja” w Siedliszczu, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie.

Na wystawie zostanie wyeksponowanych około 30, bardzo różnorodnych prac dziesięciorga artystów: I. Boguszewski, R. Boguszewska, A. Borowiec, A. Bronicka, A. Brzezicka-Szuszlak, T. Chomik-Kazarian, I.Drozd, Oganes Kazarian, R. Mielniczuk, P.Tymochowicz.

Renata Boguszewska, ur. w Szczecinie, lecz od dzieciństwa związana z Lubelszczyzną. Mieszka i pracuje w Siedliszczu k. Chełma. Studia w IWA (obecnie Wydział Artystyczny) UMCS w Lublinie (1980- 1985). Dyplom z malarstwa, w pracowni prof. Ryszarda Lisa. Studia podyplomowe „Psychopedagogika twórczości” na Wydziale Psychologii i Pedagogiki UMCS w Lublinie. Współzałożycielka Stowarzyszenia Twórczego „Prowincja”, w którym pełni funkcję prezesa. Współpracuje z wydawnictwem PWN. Prace prezentowane na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m. in. w Warszawie, Płocku, Kowlu, Lublinie, Łodzi, Sierpcu, Kocku, Chełmie. Tworzy w technice olejnej, akrylowej i suchym pastelu. 

Ireneusz Boguszewski, ur. w 1962 r. w Lublinie. Absolwent grafiki Instytutu Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie (1981-86). Dyplom z litografii uzyskał w pracowni prof. Danuty Kołwzan-Nowickiej. Współzałożyciel Stowarzyszenia Twórczego „Prowincja”. Członek Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej. Nauczyciel plastyki, uczestnik licznych ogólnopolskich i międzynarodowych plenerów malarskich. Organizator i współorganizator plenerów dla dorosłych i młodzieży uzdolnionej artystycznie. Prace prezentowane na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych, między innymi w Warszawie, Płocku, Łodzi, Radzyniu Podlaskim, Sierpcu, Kocku, Lublinie, Chełmie, Krasnymstawie. Uprawia rysunek oraz  malarstwo olejne i akrylowe. 

Aleksandra Borowiec, z domu Lewtak, wykształcenie wyższe rolnicze. Rysuje i maluje od dzieciństwa, „na poważnie” – od 1998 roku, czyli od powstania grupy plastycznej dla dorosłych w Chełmskim Domu Kultury. Była inicjatorką powstania tej grupy, prowadzonej przez Teresę Chomik - Kazarian. Współtworzyła Stowarzyszenie Twórcze „Pasja”. Od roku 2009 pełni funkcję prezesa Zarządu Stowarzyszenia. Jest członkiem Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej. Malowanie jest dla niej ucieczką od zwykłości i nieustającym zachwytem. Maluje w domu, w pracowni, na plenerach malarskich. Prezentowała swoje obrazy na wystawach zbiorowych, m.in. w Górze Kalwarii, Kowlu (na Ukrainie), Żółtańcach, Końskowoli, Uhrze i wielu poplenerowych. Wystawy autorskie: Chełm – Chełmski Dom Kultury (2004); Puławy - Puławski Dom Kultury Dom Chemika (2006); Chełm - Biblioteka Główna PWSZ (2006/7); Parczew - Parczewski Dom Kultury (2009); Chełm - Biblioteka PWSZ (2010); Rejowiec - Gminny Ośrodek Kultury (2011); Chełm - Galeria „Pasja” (2014). 

Anna Bronicka, ur. w Chełmie. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu. Cały okres pracy zawodowej związała z Muzeum Ziemi Chełmskiej, gdzie pracowała jako plastyk. Działalnością twórczą zajmuje się od 1983 roku, uczestnicząc w corocznych warsztatach plenerowych. Uprawia malarstwo olejne, pastel, akwarelę i rysunek tuszem. Przeważnie zajmuje się tematyką pejzażową, ale tworzy także obrazy metaforyczne oraz o tematyce sakralnej. Jest członkiem Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej i Lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju oraz we Francji, Włoszech, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Turcji. Wyróżniona ministerialną odznaką Zasłużony Działacz Kultury (2001 r.). Brała udział w wielu wystawach zbiorowych, m.in.: 1995 – Absolwenci Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu; 1996 – Goście Ziemi Chełmskiej, Chełmski Dom Kultury; 2004 – Sztuka pogranicza, Chełmski Dom Kultury; 2005 – Wystawa Lwowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, Muzeum Narodowe w Przemyślu; 2007 – Pasja – malarstwo, Stowarzyszenie Twórcze „Pasja” w Chełmie; 2012 – Ogólnopolskie Biennale Plastyki, Dąbrowa Górnicza. Swoje prace pokazywała także na wystawach indywidualnych: 1994 – Kawiarnia „Zacisze” w Chełmie; 1994 – Klub Międzynarodowej Prasy i Książki w Chełmie; 1995 – Miejski Ośrodek Rozrywki i Rekreacji w Rejowcu Fabrycznym; 1997 – Kawiarnia „Art” w Chełmskim Domu Kultury; 2000 – Kawiarnia „Art” w Chełmskim Domu Kultury; 2002 – Muzeum Chełmskie w Chełmie; 2004 – Muzeum Chełmskie w Chełmie; 2007 – Gminne Centrum Kultury w Wojsławicach; 2012 – Gminny Ośrodek Kultury w Rejowcu; 2013 – Galeria „Pasja” w Chełmie. 

Alicja Brzozowska-Szuszlak ur. w 1950 r. w Rybnicy. Absolwentka UMCS w Lublinie. Członek Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej, Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Mieszka i pracuje w Chełmie i Okunince. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Jej prace malowane w technice olejnej, pasteli, akwareli, znajdują się w zbiorach i kolekcjach instytucji i osób prywatnych w kraju i za granicą. Maluje pejzaże, kwiaty, portrety. 

Teresa Chomik-Kazarian, ur. w Krasnymstawie, ale swoje życie zawodowe, twórcze i rodzinne od 1968 roku związała z Chełmem. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu oraz Wydział Malarstwa w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Była komisarzem i organizatorką ponad 130 Ogólnopolskich i Międzynarodowych Warsztatów Plastycznych i Plastyczno-Fotograficznych. Stworzyła i prowadzi „Dom Pracy Twórczej” w Uhrze k/Chełma, działający od 1994 roku. Ponadto jest honorowym członkiem Stowarzyszenia Twórczego „Pasja”, członkiem Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej w Warszawie, Stowarzyszenia Twórczego „POLART” w Krakowie, Towarzystwa Kultury Teatralnej oraz laureatką nagród: Artystycznej im. K. A. Jaworskiego (2003), Ministra Kultury i Sztuki (1984), Wojewody Chełmskiego (1994), Prezydenta Miasta Chełma (1999), Wojewody Lubelskiego (2001). Otrzymała Brązowy Krzyż Zasługi (1986) i Odznakę Zasłużony Działacz Kultury (1981). Prace jej były prezentowane na 19 indywidualnych wystawach, m.in.: 1966 – Zamość; 1986 – Chełm; 1987 – Kielce, Chełm; 1988 – Sokołów, Galeria Sztuki Współczesnej, Łuck; 1989 - Bratysława; 1990 - Galeria Sztuki Współczesnej, Armenia; 1996 - Grafika, Rzeźba - Muzeum Okręgowe w Chełmie 2003 oraz ponad 130 zbiorowych m.in.: 1994 - Galeria „Teraz”, Szczecin; 1995 - Biała Podlaska - Wystawa absolwentów PLSP - Zamość - ART. - FAX - Werona - II Transmisje - Włochy; 1996 - „Wszystko już było” - Piła oraz w Galeria „Pasja” w Chełmie. Jadwiga Barczyńska w jednym z katalogów napisała: „Malarstwo Teresy na pozór skromne, jest w swym wnętrzu bogate. Posiada dużą siłę lirycznej ekspresji. Pozwala skupić się, odnaleźć spokój w harmonii oglądanych płócien. Prowokuje do zadumy nad zamierzenie wybranymi fragmentami rzeczywistości”. „... wiele miejsca zajmuje malarstwo pejzażowe. Cechuje je lapidarność i zwięzłość plastycznego myślenia. Martwe natury czy fragmenty krajobrazu, nanoszone na płótno śmiałymi, szerokimi i różnokierunkowymi pociągnięciami pędzla, przybierają kształty trudne do zidentyfikowania”. Poza malarstwem w technice olejnej i akrylowej, Teresa tworzy też rysunek, pastele, gwasze, grafiki, rzeźby i instalacje. Oddzielnym zaangażowaniem Teresy jest jej działalność pedagogiczna. Od ośmiu lat prowadzi już kolejną grupę „Tęcza” w Rejowcu Fabrycznym.     

Iwonna Hanna Drozd z d. Flur. Jej rodzinnym miastem są Puławy, ale mieszka i tworzy w Chełmie. Absolwentka studiów przyrodniczych oraz podyplomowych na kierunku Malarstwo Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie pod kierunkiem prof. Jacka Wojciechowskiego. Prezes Oddziału Chełmskiego Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej. Inicjatorka stworzenia grupy plastycznej i współzałożycielka Stowarzyszenia Twórczego „Pasja” w Chełmie. Należy do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie. Związana z Domem Pracy Twórczej w Uhrze. Maluje od 2000 roku, głównie w technice olejnej (248 skatalogowanych prac), ale też akrylowej, akwarelowej, pastelowej. Brała udział w wielu plenerach, też międzynarodowych. Jej prace są odzwierciedleniem fascynacji cudami natury, które wciąż odkrywa podróżując po świecie oraz ludźmi i ich emocjami. Zaprezentowała swoje prace na 10 wystawach indywidualnych, między innymi w: Puławskiej Galerii Sztuki „Dom Chemika”(2007 r.); Lubelskim Centrum Kongresowym UP( 2010 r.); Bibliotece Głównej PWSZ w Chełmie (2010 r.); z okazji 95-lecia Liceum Ogólnokształcącego imienia  A.J. Ks. Czartoryskiego w Puławach (2011 r.); Chełmskim Domu Kultury; Galerii „Pasja” w Chełmie(2013 r); Powiatowej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie „W Galerii Jednego Obrazu-Nestora”(2015 r.)oraz na ponad 50 wystawach zbiorowych między innymi w Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej, Muzeum Ziemi Chełmskiej, Galerii Brama Grodzka w Lublinie, Galerii „Pasja” w Chełmie, w Kazimierzu Dolnym, Nałęczowie … .Nagrody i wyróżnienia: w Pile jej obrazy zostały zakwalifikowane do udziału w „Salonie Wielkopolskim” organizowanym przez ZAP; na Ogólnopolskim Biennale Plastyki Dąbrowa Górnicza 2012 jej obraz „Nad Bugiem II” uhonorowano III nagrodą.                           

Oganes Kazarian, ur. w 1954 r. w Armenii. W 1974 r. ukończył Liceum Plastyczne w Erewaniu. W 1981 r. ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Erewaniu, wydział malarstwa i scenografii. W roku następnym objął stanowisko dyrektora Szkoły Artystycznej. Do trzęsienia ziemi w roku 1988 był prezesem Komisji Artystycznej w Leninakanie. W roku 1989 tworzył w Domu Pracy Twórczej na Krymie, który to pobyt zaowocował powstaniem cyklu 60 obrazów, które po raz pierwszy pokazane zostały na wystawie w Erewaniu w rocznicę trzęsienia ziemi. Następnie cykl ten o ogromnym ładunku emocjonalnym i zwrocie w twórczości artysta pokazał na wystawach indywidualnych w Polsce: w Chełmie, Zamościu, Krakowie, Warszawie i Kaliszu. Wystawy zostały przyjęte z dużym uznaniem, a ich autor stał się znanym i cenionym artystą w Polsce. Od roku 1992 mieszka i tworzy w Polsce ,a jednocześnie prowadzi wraz z żoną Teresą Chomik-Kazarian,  artystką, DOM PRACY TWÓRCZEJ W UHRZE, gdzie goszczą artyści z całego świata. Od 2003 r. jest obywatelem polskim. Pełni funkcję wiceprezesa Związku Plastyków Artystów RP O/Chełm. Zajmuje się malarstwem i architekturą wnętrz. Jego prace znajdują się w muzeach w Polsce i na świecie, jak również w kolekcjach prywatnych. Wystawy indywidualne:1989 - malarstwo, muzeum sztuki współczesnej, Erewan (Armenia); 1991- malarstwo, Muzeum Okręgowe, Chełm; malarstwo - Muzeum Okręgowe Zamość; malarstwo, Muzeum Niepodległości, Warszawa; malarstwo - Galeria FORMA AND KOLOR, WARSZAWA; grafiki, Nałęczów; 1996- malarstwo, Galeria ART; 2000 - malarstwo, Muzeum Okręgowe, Chełm; 2001- malarstwo, BWA galeria zamojska; malarstwo, galeria Kalisz; 2010- malarstwo, Dom Kultury Praga; malarstwo, Galeria Jednego Obrazu Nestor, Krasnystaw. Wystawy zbiorowe: 1993 - „Salon wschodni”, Lublin; 1994 - „IV Międzynarodowe Triennale Sztuki Majdanek `94”, Lublin; 1996 - „Wszystko już było”, Piła; 1998 - 5. Salon Sztuki POLART, Kraków; 1999 - 6. Salon Sztuki POLART, Kraków; 2000 - 7. Salon Sztuki POLART, Kraków; 2001- 1700-lecie Chrześcijaństwa i 10-lecie Wolnej Armenii, Warszawa; 2003 - 8. Salon Sztuki POLART, Kraków; 2008 - Armeńskie Lato Kulturalne, Warszawa; 2012 - Ogólnopolskie Biennale Plastyki, Dąbrowa Górnicza. Nagrody i wyróżnienia: 2003 - 8. Salon Sztuki POLART POPART w Krakowie(wyróżnienie); 2012- Ogólnopolskie Biennale Plastyki Dąbrowa Górnicza (I miejsce). 

Ryszard Mielniczuk, ur. w 1961 r. w Chełmie.  Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej. Członek Związku Plastyków Artystów RP. Uprawia malarstwo olejne, pastele, rysunek, grafikę komputerową i użytkową, fotografię. Tematem prac jest człowiek i otaczający go świat natury. Organizator i komisarz wielu warsztatów i plenerów ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Nagrody i wyróżnienia w ogólnopolskich konkursach plastycznych grafiki komputerowej, rysunku i malarstwa. Swoje prace prezentował na wystawach zbiorowych, poplenerowych i indywidualnych. Jest dyrektorem Biura Promocji Gminy Chełm. 

Piotr Vanitas Tymochowicz, ur. w 1968 r. w Chełmie. Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie (1991 – 1996). Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Adama Styki pod kierunkiem adi. II st. Mikołaja Smoczyńskiego. Współtwórca grupy artystycznej „Avruc eht”. Współzałożyciel Stowarzyszenia Twórczego „Prowincja”, gdzie pełni funkcję v-ce prezesa. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Twórczość w zakresie malarstwa, rysunku, grafiki cyfrowej i użytkowej. W dorobku ponad 90 wystaw indywidualnych i zbiorowych (m.in. Warszawa, Łódź, Kraków, Zamość, Lublin, Chełm, Gdynia, Rzym). Prace w zbiorach i kolekcjach m.in. Galeria 72 w Chełmie, Muzeum Okręgowe w Zamościu, Poleski Ośrodek Sztuki w Łodzi, Kolekcja grafiki współczesnej Okręgu Lubelskiego ZPAP, Galeria ADI ART w Łodzi. 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej