W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa współczesnej sztuki ukraińskiej "Zriz Ukrainy"

Wystawa współczesnej sztuki ukraińskiej "Zriz Ukrainy"
Data rozpoczęcia 2010-07-23
Data zakończenia 2010-08-24
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A
Kategoria Wystawa

Wystawa współczesnej sztuki ukraińskiej Zriz Ukrainy.
Wystawa Zriz Ukrainy to swoista retrospekcja współczesnej sztuki ukraińskiej. Wystawa ukazuje polskiemu odbiorcy przekrój nurtów, problemów i form ukraińskiej sztuki współczesnej w autorskim wyborze kuratora Vlodko Kaufmana. Ideą projektu jest chęć prezentacji artystów wielu pokoleń pracujących ma gruncie sztuki współczesnej – od najstarszych, których można nazwać klasykami (Vasyl Bazhai, Tiberii Silvashi, Ihor Yanovych), po przedstawicieli najmłodszej generacji (Ruslan Tremba, Zhanna Kadyrova, Serhii Petliuk).

Zriz Ukrainy jest również próbą geograficznego ukazania wszystkich ważnych regionów, w których działają ukraińscy artyści sztuki współczesnej: Charków, Zaporoże, Chersoń, Mikołajów, Lwów, Iwano-Frankowsk, Użhorod.

Przełom polityczny z 1991 r. postawił artystów ukraińskich w nowej sytuacji. Stali się wtedy nie tylko obywatelami niepodległego państwa, ale też niezależnymi twórcami. Reakcja ukraińskiego środowiska artystycznego na te okoliczności była szybka. Nie udało im się jednak ukazać odrodzenia kultury ukraińskiej, odnieśli się jedynie do odchodzącego systemu i jego mentalności. Kolejnym przełomem była Pomarańczowa Rewolucja, ukraińskie obalenie muru. Był to motor do tworzenia nowej ukraińskiej sztuki.

Zriz Ukrainy jest kolejną odsłoną projektu L² potęgowanie kultury Lublina i Lwowa.

Organizatorzy/współorganizatorzy :
Fundacja TransKultura (Lublin)
Warsztaty Kultury - Filia Centrum Kultury w Lublinie
Stowarzyszenie społeczne Virmeńska 35 (Lwów)
Stowarzyszenie artystyczne Dzyga (Lwów)

Wydarzenie współfinansowane ze środków finansowych:
Miasta Lublin / Miasta Lwowa

Więcej informacji na stronach:
www.warsztatykultury.pl
www.dzyga.com