W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Wystawa „Zaginiony Świat”

Data rozpoczęcia 2012-03-19
Godzina rozpoczęcia 10:00
Data zakończenia 2012-04-04
Kategoria Wystawa

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na otwarcie wystawy „Zaginiony Świat”.

Celem wystawy jest przybliżenie prehistorycznego życia na Ziemi. Zwiedzający będą mogli zobaczyć skamieliny od Prekambru (pierwszego okresu w dziejach naszej planety) do „wielkiego wymierania kredowego”, czyli przedział czasowy od około 4,6 mld lat temu do 65 mln lat temu. Jeszcze inaczej: formy życia od jednokomórkowców do wyginięcia dinozaurów a wraz z nimi 75% gatunków zwierząt żyjących w tamtych czasach.

Prekambr to pierwszy i najdłuższy okres. Przypuszczalnie trwał około 4 miliardów lat, co stanowi 85% dziejów Ziemi. W pierwszej jego części zwanym Archaikiem, kształtowała się skorupa oceaniczna i kontynentalna. Powstawały nowe kontynenty, łańcuchy górskie- następowało przyrastanie skorupy kontynentalnej.

Pierwsze formy życia na Ziemi powstały w zbiornikach wodnych. Były to pojedyncze komórki utożsamiane z bakteriami i sinicami (Prokaryota). Najstarsze ślady zachowane, jako skamieniałości (stwierdzone w skałach) datuje się na ok. 3,8 mld lat temu. Sinice budowały i budują do dziś struktury wapienne zwane Stromatolitami. Najstarsze Stromatolity pochodzą sprzed 3,5 mld lat (północno-zachodnia Australia), dość często jednak spotykane w skałach drugiego okresu Prekambru tj. Proterozoiku (2,5 mld -542 mln lat temu).

Wędrówkę w „Zaginionym Świecie” rozpoczniemy od Prekambru, gdzie będziemy mogli zobaczyć skamieliny Stromatolitów mające prawie 2,4 mld lat, archeomeduz czy pierwsze robaki –zwierzęta żyjące w morzach.

Przechodząc do ery Paleozoicznej w Kambrze na uwagę zasługują trylobity, jedne z pierwszych złożonych form zwierzęcych. W „wielkiej kambryjskiej eksplozji” życia, trylobity stanowiły 65% wszystkich zwierząt. W Ordowiku pojawiają się nowe formy np. Łodziki – dalecy praprzodkowie dzisiejszych kałamarnic czy ośmiornic. W Sylurze ciekawym okazem jest Wielkorak –Eurypterus.

W Dewonie powinniśmy zwrócić uwagę na skamieniałą rybę bezszczękowca – Stensiopelta. Następny okres Paleozoiku to Karbon, a tutaj oczywiście roślinność, z której powstawał węgiel. Oprócz roślinności ciekawostkami są: karboński skrzypłocz i ramienionóg Gigantoproductus giganteus ( w czasie „gigantyzmu karbońskiego” muszle tego ramienionoga dochodziły do prawie 70 cm – gigant wśród ramienionogów).

Nasz eksponat ma ok. 14 cm, – co i tak robi wrażenie. W ostatnim okresie Paleozoiku, w Permie, interesujący jest eksponat wymierających trylobitów oraz nowopowstałej, rozwijającej się grupy zwierząt – płazów (Apateon – uważany za praprzodka dzisiejszej salamandry).
Nową Erę: Mezozoik rozpoczyna Trias a tutaj możemy zobaczyć wyjątkowy rarytas - skamieniałości znalezione w Krasiejowie w 1994 r przez Sebastiana Rogulę (Muzeum Geologiczne w Klimontowie): Metoposaurusa (fragment szczęki i kręgów tego płaza). Jura to okres „królowania” dinozaurów na lądzie a w wodach życie było równie bogate i zróżnicowane. Na uwagę w wystawionej kolekcji zasługują Amonity, które podobnie jak dinozaury zakończyły swój żywot z końcem Kredy. Ciekawostką ekspozycji kredowej są koprolity, czyli odchody dinozaurów mięsożernych

Reasumując:
Prezentowana wystawa zawiera prawie wszystkie formy życia zwierzęcego: od zwierząt jednokomórkowych (Otwornice) poprzez wielokomórkowce: gąbki - niezaliczane do tkankowców, tkankowce: jamochłony, pierścienice, mszywioły, ramienionogi, mięczaki, stawonogi, szkarłupnie, półstrunowce, strunowce – Historia Życia na Ziemi.

Eksponaty (w liczbie 400) przedstawione na wystawie pochodzą z kolekcji: „Ścieżka Edukacyjna: Dinozaury – Krasnobród”, gdzie prezentowany jest świat zwierząt żyjących na lądzie w okresie od Prekambru do końca Kredy.

Wystawa czynna od 19 marca do 4 kwietnia 2012, w godzinach pracy Biblioteki. Szczegóły na stronie mbp.lublin.pl

Pracownicy Ścieżki Edukacyjnej zachęcają miłośników geologii do odwiedzin oraz oprowadzają po wystawie codziennie w godz. od 10.00 - 12.00.

Grupy zorganizowane (od 12 lat i więcej), proszone są o wcześniejszy kontakt z Wiesławą Sołtys - kierowniczką Filii nr 35 pod nr telefonu 81 311-00-02

Najważniejsze wydarzenia cykliczne

Warning: mkdir(): No such file or directory in /var/www/edito/lib/EditoError.php on line 358 Warning: chmod(): No such file or directory in /var/www/edito/lib/EditoError.php on line 359 Warning: fopen(gfx/_logs/error_01_d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e.xml): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/edito/lib/EditoError.php on line 380 Warning: mkdir(): No such file or directory in /var/www/edito/lib/EditoError.php on line 358 Warning: chmod(): No such file or directory in /var/www/edito/lib/EditoError.php on line 359 Warning: fopen(gfx/_logs/error_01_d41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e.xml): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/edito/lib/EditoError.php on line 380