W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa „Zdekomunizowane: radzieckie mozaiki Ukrainy"

Wystawa „Zdekomunizowane: radzieckie mozaiki Ukrainy"
Data rozpoczęcia 2018-06-28
Data zakończenia 2018-07-31
Miejsce Galeria „Gardzienice”, ul. Grodzka 5a
Organizator Warsztaty Kultury
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Niemal każde ukraińskie miasto ma swoją mozaikę, relief lub witraże stworzone przez radzieckich artystów w latach 1960-1980. Powstałe jako dekoracje przestrzeni publicznej, pozostają mało znane, ponieważ mieszkańcy nigdy nie uznali ich wartości artystycznej. Sowiecka sztuka monumentalna poniosła klęskę – nie udało jej się oczarować widza ani w czasach Związku Radzieckiego, ani po uzyskaniu przez Ukrainę niepodległości. Jej dzieła były traktowane jako zlecona przez państwo i niewarta uwagi propaganda. Paradoks polega na tym, że Związek Radziecki nigdy nie stworzył jako takiej przestrzeni publicznej, ponieważ nie było w nim podstawowych wolności, na których owa przestrzeń się opiera – wolności zgromadzeń, słowa, prawa do protestu. Zamiast tego, państwo imitowało przestrzeń publiczną, prezentując jedynie wybrane symbole lub obrazy wykonane na zlecenie, zupełnie nie zważając przy tym na potrzeby społeczeństwa. Ukraina w znacznym stopniu odziedziczyła tę tendencję. Po upadku Związku Radzieckiego nowo niepodległe kraje zyskały niezbędne wolności obywatelskie, lecz jedynie po to, aby przestrzenie miejskie trafiły w ręce prywatnych kupców i straciły jakiekolwiek szanse na stanie się publiczną platformą. W ramach swojego projektu, Yevgen Nikiforov od 2013 roku odwiedza wszystkie regiony Ukrainy, aby sfotografować lokalne dzieła sztuki monumentalnej oraz ustalić ich historię. Stara się je ukazać jako wolne od natrętnych naleciałości postsowieckich miast, które nigdy tak naprawdę nie pozbierały się po fali entuzjastycznego kapitalizmu. Wiele prac ma nieco ponad 50 lat, a wyglądają jak archeologiczne relikty, zasłonięte powłoką niedawnej okupacji. Obnażona z kontekstu ideologicznego i zagubiona we współczesnej estetyce radziecka sztuka monumentalna stała się tłem, tak wszechobecnym jak powietrze, i równie niewidzialnym.

Yevgen Nikiforov jest fotografem z Kijowa. Urodził się w 1986 roku w Wasylkowie (obwód kijowski, Ukraina). W 2005 roku zaczął zawodowo zajmować się fotografią. Od 2013 roku pracuje nad niezależnymi projektami dokumentalnymi.

O swoich działaniach pisze tak: „Głównym celem mojej fotografii jest uchwycenie esencji miejsca w okresie jego przemiany wraz z upływającym czasem oraz zmian spowodowanych siłami ekonomicznymi, społecznymi czy naturalnymi. Kluczowym tematem moich badań jest środowisko miejskie jako główne „pole bitwy” różnych ideologii oraz miasto jako „mapa” niewidocznych napięć obecnych w społeczeństwie (lub społeczeństwach). Jednym z głównych zagadnień, nad którym pracuję już od niemal 4 lat, jest radzieckie dziedzictwo kulturowe oraz pozostawiona w ukraińskich miastach architektura i obecne, kontrowersyjne do niej podejście.”

Wydarzenie w ramach Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival 2018 >>> 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej