W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawa "Życie w kontekstach"

Wystawa "Życie w kontekstach"
Data rozpoczęcia 2010-03-17
Data zakończenia 2010-04-12
Kategoria Wystawa

Wystawa fotografii autorstwa prof. Zygmunta Baumana. Zdjęcia powstały w latach 70.

Sam profesor o swoich fascynacjach fotografią pisze:
„Zdaje mi się dziś, że te fotografie chwytały coś, czego wtedy nie umiałem jeszcze zwerbalizować, a co „werbalizowałem” odtąd bez przerwy. (…)Fascynowała mnie w fotografice inna jeszcze rzecz: magia ciemni. Odkryłem tam względność obrazu, względność przedstawienia, względność interpretacji − uzyskując z tego samego negatywu kilka całkowicie odmiennych wizji, o innym temacie, o innej „wbudowanej” wykładni − a różnica wspierała się tylko na wykadrowaniu, na ruchu ręki między soczewką powiększalnika a papierem fotograficznym, na kompozycji i stopniu stężenia odczynników.(…)Schlebiam sobie, że nauczyłem się patrzeć „monochromatycznie”, wydobywać wzrokiem czarno-białe formy spod kontredansu kolorów. Musiałbym się tej sztuki oduczyć i odkrywać na nowo rzeczy, które starałem się ze swej wizji eliminować. A nadto fotografia kolorowa mnie nie pociąga, koliduje chyba z moim charakterem i temperamentem… Jej postęp odbywa się pod hasłem kolorów coraz wierniejszych, reprezentacji coraz dokładniejszej − ideałem jest niejako zatracenie fotograficznej odrębności, zlanie się fotogramu w jedno ze swym przedmiotem, a być może nawet przedstawienie „prawdziwsze jeszcze” od tego, co przedstawia… A ja nie widzę sensu w fotografii, która miałaby kopiować rzeczywistość niefotograficzną…” „Życie w kontekstach. Rozmowy o tym, co za nami i o tym, co przed nami” Z. Baumana, R. Kubickiego i A. Zeidler-Janiszewskiej,


Wystawa możliwa jest dzięki współpracy z Wydawnictwem Szkolnym i Profesjonalnym w Warszawie.

Wystawę można oglądać do 12.04.2010r. w godzinach 10-15.30 lub w innym terminie po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.

Kontakt: Marcin Sudziński, Ośrodek „Brama Grodzka-Teatr NN” w Lublinie
tel: (081) 532 58 67
e-mail: marcin.sudzinski@tnn.lublin.pl