W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wznoszę swe oczy ku górom – biesiada chasydzka

Wznoszę swe oczy ku górom – biesiada chasydzka
Data rozpoczęcia 2021-08-08
Godzina rozpoczęcia 15:00
Miejsce Kościół Ewangelicki, ul. Ewangelicka 1
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Koncert

Wydarzenie jest częścią Lubliner Festival 

Trio Symcha w składzie Symcha Keller, Paweł Stępniak, Michał Mroziński

W koncercie będzie można wziąć udział na stronie internetowej, na festiwalowym FB i kanale YouTube.

Trio znanego kantora z Lublina Symchy Kellera zaprezentuje tradycyjne pieśni religijne w języku jidysz i hebrajskim, przeplatane opowieściami o znanych rabinach i cadykach oraz historiami związanymi z Torą. Biesiada nieprzypadkowo odbędzie się w kościele Ewangelickim w ramach Dialogu Wielokulturowego.

Chasydzi wierzą, że muzyka jest przepustką do raju, najprostszą drogą do Boga. Sam Keller od lat związany jest z ruchem chasydzkim, będąc zwolennikiem cadyka z Aleksandrowa. Podczas biesiady zaprezentuje mistyczną muzykę, która w kręgach chasydzkich przekazywana jest od pokoleń, zwykle ustnie, a towarzyszą jej tańce i śpiewy, które mają na celu adorację Boga. Teksty pieśni chasydzkich często zapożyczane są z Psalmów, a początku tego odłamu muzyki żydowskiej należy szukać na dworach XVIII-wiecznych cadyków, charyzmatycznych przywódców religijnych.

Symcha Keller – urodzony w Łodzi, na początku lat 80. był współzałożycielem i liderem legendarnej grupy Katharsis. Współtworzył Ośrodek Działań Twórczych – Centrum Sztuki Alternatywnej w Łodzi. Kantor, działacz na rzecz odbudowy życia żydowskiego w Polsce. Naukę prowadzenia modlitw pobierał początkowo u łódzkiego kantora Icchaka Frojmowskiego. Następnie uczył się w Izraelu i Stanach Zjednoczonych, gdzie towarzyszył słynnemu rabinowi i muzykowi Shlomo Carlebachowi. W 1993 r. po powrocie do Polski nagrał płytę „Szabat” z własną interpretacją muzyki chasydzkiej. Od 1988 do 2018 r. pełnił liczne funkcje w Gminie Żydowskiej w Łodzi, oraz w Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Wielokrotnie występował podczas wizyt najważniejszych osób ze świata religii oraz polityki m.in. Jana Pawła II, Benedykta XVI, papieża Franciszka, Billa Clintona czy Vaclava Havla, a także na takich uroczystościach jak 60. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, czy 60. i 75. rocznica powstania w Getcie Warszawskim.

Współpracuje z wieloma instytucjami, m.in. Instytutem Shem Olam. Jest członkiem Światowej Organizacji Chasydów z Aleksandrowa. Prowadzi liczne wykłady dla słuchaczy z Polski oraz zagranicy, głównie z dziedziny mistyki żydowskiej oraz historii Żydów polskich. W 2018 r. rozpoczął cykl spotkań muzycznych „Przy chasydzkim stole”, zapraszając do współpracy muzyków reprezentujących różne obszary kulturowe.

Gra z wieloma muzykami, zawsze poszukuje własnego brzmienia muzyki żydowskiej. Występował m.in. podczas dwóch pierwszych Festiwali Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu Czterech Kultur we Włodawie, Festiwalu Simcha we Wrocławiu, czy pierwszej edycji Lubliner Festival. W 2017 r. nagrał podwójny album pt. „Bramy” dla wytwórni Universal Music Polska, a w 2019, dzięki wsparciu miasta Lublin, płytę „Chojze – Widzący z Lublina”. Obecnie pracuje nad kolejnym albumem.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej