W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Z ziemi włoskiej do Polski” | OPERAcja ZAMEK

„Z ziemi włoskiej do Polski” | OPERAcja ZAMEK
Data rozpoczęcia 2016-10-02
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Muzeum Lubelskie w Lublinie, ul Zamkowa 9
Organizator Muzeum Lubelskie
Udział Bezpłatny
Koszt udziału Bezpłatne wejściówki są do odbioru w kasie Muzeum.
Kategoria Wydarzenie

scenariusz: Andrzej Ogórkiewicz
występują: Stanisław Moniuszko: Andrzej Ogórkiewicz
w pozostałych rolach: Magdalena Stefaniak, Magdalena Wilczyńska, Marek Szymański
​fortepian: Paweł Mazur

Akcja rozgrywa się w polskim dworze w połowie XIX wieku. W kolejnych scenach poznajemy ojca opery narodowej, Stanisława Moniuszkę – człowieka, który w przełomowym momencie dziejów rozsławił polską kulturę. W tle jego losów toczą się dzieje zniewolonego narodu, tęskniącego za wolnością.

Droga Moniuszki na szczyt była niełatwa. Pracowity twórca łączył z komponowaniem role dyrygenta i pedagoga. W Warszawie sprawował funkcje dyrektora i organizatora opery. Wykładał też w Instytucie Muzycznym w Warszawie. Mierząc się z wyzwaniami zawodowymi, musiał jednocześnie stawiać czoła ograniczającym go utrudnieniom politycznym, które zniechęciłyby niejednego mniej cierpliwego artystę. Swoje opery Moniuszko przedstawiał w całej Europie, zdobywając uznanie dla swojej twórczości i promując polską muzykę poza granicami kraju. 

W programie monodramu znajdą się najpiękniejsze arie z najsłynniejszych oper Moniuszki: Straszny dwór, Halka, Verbum nobile, Flis, pieśni ze Śpiewników domowych do słów wybitnych poetów doby romantyzmu, a także kompozycje instrumentalne F. Chopina.

Spektakl posiada rekomendację kuratorium oświaty i komisji edukacji Urzędu Miasta Lublin jako pomoc dydaktyczna dla uczniów gimnazjum i liceum. Stanowi również doskonałą propozycję dla wszystkich, którzy interesują się polską kulturą.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej