W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Zabywanie” – wernisaż wystawy Adrianny Iwanejko oraz pieśni z lubelskiego Podlasia w wykonaniu Adrianny Iwanejko i Eweliny Prok

„Zabywanie” – wernisaż wystawy Adrianny Iwanejko oraz pieśni z lubelskiego Podlasia w wykonaniu Adrianny Iwanejko i Eweliny Prok
Data rozpoczęcia 2022-12-09
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce ACKiM UMCS "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16 | Galeria Główna
Organizator ACKiM UMCS "Chatka Żaka"
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Pamiętam, nie pamiętam, zapominam. Zapominanie – niejednoznaczne – jest z jednej strony bolesne, z drugiej – niezbędne, zarówno w wymiarze osobistym, jak i społecznym. Zabywanie to po chachłacku – zapominanie. Poszczególne kultury odchodzą w zapomnienie wraz z ludźmi, którzy je tworzyli, i z ich mową. Język jest nośnikiem pamięci. Po naszemu albo po chachłacku było nadbużańską gwarą, która narodziła się na styku wpływów polskich, ukraińskich i białoruskich. Gwara ta, nosząca ślady ruskości, była celowo pomijana, by nie rzec – rugowana, ośmieszana. Dziś umierają ostatni ludzie, którzy władają tym językiem. Czy mowa została zabyta, czy też – zabita? Przejście przez instalację może być zachętą do refleksji na temat własnej tożsamości i pytaniem – co warto ocalić?

Wystawę otworzą pieśni z lubelskiego Podlasia w wykonaniu Adrianny Iwanejko i Eweliny Prokopiuk.

Wernisaż rozpocznie się przed Galerią Główną Chatki Żaka, skąd przejdziemy do Przestrzeni Działań Nieoczywistych (piętro I).

Projekt zrealizowany w ramach programu „Stypendia Kulturalne Bogdanki w Chatce Żaka”.

Wydarzenie jest częścią 32. Mikołajek Folkowych

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej