W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zaduszki Majdankowskie. Wspomnienie Saturniny Malmowej

Zaduszki Majdankowskie. Wspomnienie Saturniny Malmowej
Data rozpoczęcia 2018-11-15
Godzina rozpoczęcia 12:00
Miejsce Państwowe Muzeum na Majdanku, ul. Droga Męczenników Majdanka 67
Organizator Państwowe Muzeum na Majdanku
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza na spotkanie poświęcone pamięci Saturniny Malmowej. Wydarzenie organizowane jest w ramach cyklu „Zaduszki Majdankowskie”.

Saturnina Malm (1907-1982), ps. Mateczka, była inicjatorką akcji pomocy dla Polaków osadzonych w obozie koncentracyjnym na Majdanku. W styczniu 1942 r. udało się jej nawiązać kontakt z więźniami  KL Lublin i zrobić rozeznanie dotyczące możliwości wymiany informacji, a następnie materialnego wsparcia osadzonych. W późniejszym okresie działalność Saturniny Malm, dzięki współpracy z Antoniną Grygową, Elżbietą Krzyżewską czy dr. Tadeuszem Lipeckim, a od 1943 r. z Polskim Czerwonym Krzyżem nabrała rozmachu i objęła znaczącą liczbę osób uwięzionych na Majdanku. Troskliwa opieka, którą Saturnina Malm roztoczyła nad uwięzionymi kobietami i mężczyznami, pozwoliła im godnie przetrwać najtrudniejszy okres w ich życiu i uratować niejedno ludzkie życie.

Podczas spotkania zostaną zaprezentowane liczne pamiątki, m.in. grypsy wysłane do „Mateczki” przez jej podopiecznych z obozu, fotografie, a także przedmioty, które otrzymała w podzięce za pomoc. Bohaterkę będą wspominać członkowie jej najbliższej rodziny, którzy opowiedzą o niej jako o zwyczajnym, choć na pewno niezwykłym człowieku. Gośćmi specjalnymi będą: prof. dr hab. n. farm. Anna Malm – żona wnuka Saturniny Malmowej, Jolanta Malm – synowa, Grzegorz Malm – wnuk oraz Jakub Budziszewski – kuzyn. Spotkanie poprowadzi Anna Wójcik, kierownik Archiwum PMM. „Mam nadzieję, że nasza opowieść o Saturninie Malm będzie dla uczestników ciekawą lekcją historii, która pokaże, że nawet w tak trudnych warunkach można zachować prawdziwie ludzką postawę i pozostać wiernym samemu sobie. Życie i działalność Saturniny Malm są tego świadectwem” – mówi Anna Wójcik.

Ideą Zaduszek Majdankowskich jest przypomnienie i przybliżenie postaci, które odegrały ważną rolę w życiu obozowym – zarówno więźniów, jak i osób związanych z obozem poprzez działalność okupacyjną.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej