W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zaduszki Majdankowskie. Wspomnienie Stanisława Boronia

Zaduszki Majdankowskie. Wspomnienie Stanisława Boronia
Data rozpoczęcia 2022-11-10
Godzina rozpoczęcia 12:30
Miejsce Państwowe Muzeum na Majdanku, ul. Droga Męczenników Majdanka 67
Organizator Państwowe Muzeum na Majdanku
Udział Bezpłatny
Kategoria Wydarzenie

Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza na kolejną odsłonę Zaduszek Majdankowskich – cyklu spotkań, podczas których wspominani są byli więźniowie Majdanka. Tegoroczne wydarzenie będzie poświęcone pamięci Stanisława Boronia.

Gościem będzie Maria Ohanowicz-Tarasiuk, wnuczka Stanisława Boronia, która opowie o rodzinnej pamięci o dziadku przekazywanej z pokolenia na pokolenie.

Stanisław Boroń (1879 – 1943) był wieloletnim dyrektorem Gimnazjum Męskiego nr 5 im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Kołomyi. W 1939 r. został uhonorowany przez Bolesława Twardowskiego, Arcybiskupa i Metropolitę Lwowskiego listem gratulacyjnym z okazji 25-lecia pracy naukowej i wychowawczej na stanowisku dyrektora szkoły.
W nocy z 10 na 11 listopada 1942 r. Stanisław Boroń został aresztowany jako zakładnik wraz z wieloma przedstawicielami polskiej inteligencji i osadzony w więzieniu gestapo w Kołomyi, gdzie przebywał do 28 stycznia 1943 r. Do obozu koncentracyjnego na Majdanku przyjechał w pierwszym transporcie lwowskim 2 lutego 1943 r.
Jako więzień KL Lublin nr 15836 został osadzony na III polu więźniarskim w bloku nr 15, a następnie przeniesiony do tzw. Gammelblock-u, w którym umieszczano skrajnie wycieńczonych, chorych, starszych i niezdolnych do pracy więźniów. Pomimo starań rodziny o zwolnienie dyrektora Boronia z obozu, nie doczekał on wolności. Zmarł na Majdanku w marcu 1943 r. Potwierdzają to uwierzytelnione powojenne zeznania świadków, którzy przeżyli obozowe piekło.

Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną pamiątki po Stanisławie Boroniu, w tym fotografie i grypsy wysłane przez niego z KL Lublin do rodziny.

Warto dodać, że materiały te zostały podarowane do zbiorów muzealnych przez wnuczki Stanisława Boronia w 2010 r. i są bardzo cennym źródłem wiedzy nie tylko o samym obozie, ale przede wszystkim o losach polskiej inteligencji w czasie drugiej wojny światowej.

Wydarzenie odbędzie się w Centrum Obsługi Zwiedzających. 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej