W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Żniwowanie w skansenie
Data rozpoczęcia 2018-07-22
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce Muzeum Wsi Lubelskiej, al. Warszawska 96
Organizator Muzeum Wsi Lubelskiej
Udział Płatny
Koszt udziału 12 zł/normalny, 6 zł/ulgowy
Kategoria Pokaz

W niedzielę, 22 lipca w Muzeum Wsi Lubelskiej, na złote pole obsiane żytem wkroczą żniwiarze i podbieraczki w schludnych, lnianych strojach. Będzie można zobaczyć pokazy koszenia zboża kosą, robienia powróseł oraz odpoczynku i posiłku żniwiarzy. Chętni, którzy zechcą przenieść się w czasie i poczuć zapach świeżo skoszonego zboża, będą mogli spróbować swoich sił przy własnoręcznym koszeniu kosą, robieniu powróseł i podbieraniu zboża. W muzealnej stodole, która służyła zwykle do składowania zboża, zaprezentowane zostaną dawne narzędzia i zwyczaje żniwne. Przy okazji będzie można przyjrzeć się drodze do chleba, która poprowadzi od prac młynarza w wiatraku do wypieku podpłomyków w wiejskiej chałupie.

Na tak zwanym przednówku, gdy na dawnej wsi odczuwano mocno brak chleba, pora zbioru zboża, po długim okresie oczekiwania, była gorąco upragnioną czynnością gospodarską. Traktowano żniwa jako wielkie święto i ogólną radość.

 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej