W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Żniwowanie w skansenie
Data rozpoczęcia 2019-07-21
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce Muzeum Wsi Lubelskiej, al. Warszawska 96
Organizator Muzeum Wsi Lubelskiej
Udział Płatny
Koszt udziału 12 zł/normalny, 6 zł/ulgowy
Kategoria Akcja

Lato w pełni, kłosy zbóż dojrzały – czas rozpocząć żniwa, a to święty czas! W najbliższą niedzielę na pola lubelskiego skansenu wyjdą żniwiarze z kosami i sierpami, a za nimi podbieraczki, aby pokazać tradycyjne prace związane ze zbiorem plonów.

W niedzielę, 21 lipca w godz. 11:00-15:00 w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się Żniwowanie. Żniwiarze i podbieraczki w schludnych, lnianych strojach wkroczą na pole obsiane żytem. Zobaczymy pokazy koszenia zboża kosą i kosiarką konną oraz posiłek i odpoczynek żniwiarzy. Chętni, którzy zechcą przenieść się w czasie i poczuć z bliska zapach świeżo skoszonego zboża, będą mogli spróbować swoich sił przy własnoręcznym koszeniu kosą. W zagrodzie z Urzędowa zaprezentowane zostaną dawne narzędzia i zwyczaje żniwne. Ponadto będzie można przyjrzeć się drodze do chleba, która poprowadzi nas od prac młynarza w wiatraku do wypieku podpłomyków w chałupie z Żukowa.

Kiedy na tak zwanym przednówku, odczuwano mocno brak chleba, pora żniw była długo oczekiwanym wydarzeniem w życiu wsi. Czas ciężkiej pracy i wysiłku był wynagrodzony zebranymi plonami. Żniwa traktowano jako wielkie święto i ogólną radość.

Także w niedzielę 21 lipca w ramach wydarzenia odbędą się pokazy m.in.: poszywania dachu słomą – prezentacja na modelu, młocka i oczyszczanie zboża (okólnik z Urzędowa), pokaz czynności przygotowujących wyrób mąki (wiatrak z Zygmuntowa) i pokaz wypieku podpłomyków (chałupa z Żukowa). Ponadto o godz. 16:00 w kościele z Matczyna odbędzie się Msza święta.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej