W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zwiedzanie Państwowego Muzeum na Majdanku

Zwiedzanie Państwowego Muzeum na Majdanku
Data rozpoczęcia 2021-08-03
Godzina rozpoczęcia 11:00
Miejsce Państwowe Muzeum na Majdanku, ul. Droga Męczenników Majdanka 67
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Kategoria Zwiedzanie

Wydarzenie jest częścią Lubliner Festival 

Zwiedzanie Muzeum oraz Ceremonia upamiętnienia ofiar byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku

  • Godz. 11.00 – Zwiedzanie Muzeum
  • Godz. 13.00 – Ceremonia przy Mauzoleum z udziałem Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha i kantora Israela Nachmana

Podczas Ceremonii uhonorujemy pamięć ofiar byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku w Lublinie. Hołd pomordowanym oddadzą m.in.: przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich, przedstawiciele Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie i innych organizacji żydowskich.

Obecny na uroczystości kantor Israel Nachman wyrecytuje El Male Rachamim – żydowską modlitwę za dusze zmarłych.

Podczas zeszłorocznej uroczystości, która odbyła się 10.09 przy Mauzoleum, ambasador Izraela Alexander Ben Zvi powiedział: „Czasami pada pytanie: dlaczego co roku robimy takie wydarzenia? Odpowiedź na to pytanie jest jedna: cały czas musimy oddawać hołd tym, który zginęli w tych strasznych warunkach, żeby ożywić pamięć jako sposób walki z tą nienawiścią i ksenofobią, które jeszcze egzystują w naszych czasach. Robimy to, aby to, co się tutaj stało kilkadziesiąt lat temu, nigdy się powtórzyło.”

Państwowe Muzeum na Majdanku jest najstarszym w Europie Muzeum upamiętniającym ofiary II wojny światowej. Zostało utworzone jesienią 1944 r. na terenie byłego obozu koncentracyjnego, potocznie nazywanego Majdankiem. 

W ciągu trzech lat funkcjonowania obozu (1941-1944) przeszło przez jego bramę ok. 150 tysięcy więźniów różnych narodowości, przede wszystkim Żydów, Polaków i Białorusinów. W wyniku masowych rozstrzeliwań, egzekucji w komorach gazowych oraz z powodu tragicznych warunków bytowych życie straciło tu około 78 tysięcy osób.

Na terenie Muzeum obejmującym 90 ha znajduje się ok. 70 obiektów historycznych. Wśród nich szczególne znaczenie mają miejsca bezpośrednio związane z masową eksterminacją ludności: komory gazowe, krematorium, oraz rowy egzekucyjne, w których rozstrzelano około 18 tysięcy Żydów. Zachowane zostało również jedno z pięciu pól więźniarskich oraz część zabudowań administracyjnych i gospodarczych. W baraku nr 62 zlokalizowana jest multimedialna wystawa „Więźniowie Majdanka”, natomiast w innych budynkach poobozowych znajdują się ekspozycje poświęcone m.in. historii obozu i warunkom egzystencji więźniów. Od 1969 r. nad krajobrazem byłego obozu dominuje Mauzoleum oraz Pomnik – Brama, które wraz z Drogą Hołdu i Pamięci tworzą upamiętniający ofiary obozu Pomnik Walki i Męczeństwa.

Misją Muzeum jest pielęgnowanie pamięci i rozwijanie edukacji historycznej o okupacji niemieckiej na Lubelszczyźnie podczas II wojny światowej, w szczególności poprzez upamiętnianie ofiar, ochronę obiektów oraz dokumentowanie historii obozu koncentracyjnego na Majdanku oraz obozów zagłady w Bełżcu i Sobiborze.

Zwiedzanie i Ceremonia we współpracy z Państwowym Muzeum na Majdanku.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej