W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Żydzi w Lublinie. Żydzi we Lwowie.

Data rozpoczęcia 2007-11-08
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Kategoria Promocja

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN”, Pracownia Literatury Polsko - Żydowskiej, Instytutu Filologii Polskiej KUL serdecznie zapraszają na promocję monografii pokonferencyjnej Żydzi w Lublinie. Żydzi we Lwowie. Miejsca - Pamięć - Współczesność.

Lublin i Lwów to dwa bardzo ważne miejsca dla kultury żydowskiej. Nikt jednak do tej pory nie podjął się próby porównania znaczenia obu miast w tym kontekście. Tom Żydzi w Lublinie - Żydzi we Lwowie. Miejsca - Pamięć - Współczesność to monografia, w której autorzy kolejnych artykułów starają się zrekonstruować i opisać świat Żydów obu aglomeracji z różnych perspektyw badawczych. Są to: historycy, historycy sztuki, pedagodzy, filolodzy i kulturoznawcy, a ich obserwacje w dużym stopniu mają charakter komparatystyczny.

Monografia zawiera teksty, będące rozszerzeniem odczytów prezentowanych na konferencji Żydzi w Lublinie - Żydzi we Lwowie. Miejsca - Pamięć - Współczesność, która odbyła się w Lublinie 21-22 listopada 2006 roku. Konferencja została zorganizowana przez Pracownię Literatury Polsko-Żydowskiej KUL, Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” oraz Narodowy Uniwersytet im. Iwana Franka we Lwowie, w ramach programu "Współpraca Uniwersytetów wspierająca rozwój regionów - lubelskiego i lwowskiego” Interreg IIIA/TACIS CBC.

Najważniejsze wydarzenia cykliczne