W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

12. Narodowy Koncert Listopadowy online

12. Narodowy Koncert Listopadowy online
10.11.202015:04

Narodowy Koncert Listopadowy na stałe zapisał się w kalendarzu miejskich wydarzeń kulturalnych. Ze względu na stan epidemii, tegoroczna edycja koncertu w całości odbędzie się w formule online. Wydarzenie zostanie wyemitowane 11 listopada o godz. 19.15 na kanale Youtube Lublin – Miasto Inspiracji oraz na profilu Facebook Lublin – Miasto Kultury i będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.

– Koncert Listopadowy to wydarzenie, które od 12 lat organizujemy w naszym mieście. To tradycja, z której, mimo stanu epidemii, nie chcemy rezygnować. Podczas tych wyjątkowych koncertów, Lublin gościł najwybitniejszych polskich i zagranicznych artystów. Dotychczas spotykaliśmy się w lubelskich salach koncertowych, w tym roku wydarzenie odbędzie się w formule online. Zapraszam Państwa do wysłuchania koncertu w wykonaniu pochodzącego z Lublina, utalentowanego pianisty Tomasza Rittera. Mam nadzieję, że ten recital fortepianowy stanie się okazją do refleksji nad wartością niepodległości i wolności. Życzę Państwu wielu niezapomnianych, muzycznych wrażeń – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Podczas 12. Narodowego Koncertu Listopadowego wysłuchamy utworów w wykonaniu Tomasza Franciszka Rittera – młodego, utalentowanego pianisty, zwycięzcy I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. Artysta jest kilkukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Fundacji Sinfonia Varsovia, a także laureatem wielu międzynarodowych konkursów muzycznych.

Nagranie zaprezentowane podczas koncertu będzie rejestracją recitalu fortepianowego z Wyższej Szkoły Muzyki i Teatru (Hochschule für Musik und Theater) w Hamburgu, gdzie obecnie pianista kontynuuje studia w klasie Huberta Rutkowskiego. Podczas koncertu usłyszymy utwory Fryderyka Chopina (Polonez gis-moll op. posth., Nokturn Es-dur op 9 nr 2, Mazurek C-dur op. 33 nr 2, Walc, a-moll op. 34 nr 2), Karola Kurpińskiego (Polonez d-moll) i Michała Ogińskiego (Polonez B-dur). Słowo o muzyce tradycyjnie wygłosi prof. Teresa Księska-Falger.

Dodatkowo, z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada o godz. 12.00, po hejnale Lublina, miejski trębacz odegra Hymn Polski – Mazurka Dąbrowskiego. Od godz. 16.00 Ratusz oraz Arena Lublin rozświetlą się kolorami biało-czerwonej flagi państwowej.

Przypominamy, że w związku z epidemią oraz wynikającymi z niej obostrzeniami, zgodnie z komunikatem Wojewody Lubelskiego, w tym roku nie są organizowane oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości.