W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

32. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu i Senatu

32. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu i Senatu
04.06.202112:55

32 lata temu, 4 czerwca 1989 r., na mocy porozumień między władzami PRL a częścią opozycji odbyły się częściowo wolne wybory parlamentarne. To jedno z najbardziej przełomowych wydarzeń w powojennej historii Polski.

– Choć pierwszymi prawdziwie wolnymi wyborami były dopiero wybory samorządowe w 1990 roku, to wybory czerwcowe w roku 1989 miały ogromne znaczenie w odbudowaniu suwerenności Państwa Polskiego. Proces przemian, który wtedy się rozpoczął, zaowocował powstaniem demokracji, rozwojem silnych samorządów oraz ukształtowaniem się całej wspólnoty europejskiej. Na drodze do budowania wolności był również Lublin, gdzie kampania wyborcza spotkała się z dużym odzewem ze strony społeczeństwa i wielkimi emocjami. Dziś zapraszam Mieszkańców Lublina do wspomnienia tamtych wydarzeń oraz do wspólnego świętowania wolności – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Wybory w 1989 roku były pierwszymi, w których mogli startować przedstawiciele opozycji. Polacy po raz pierwszy po II wojnie światowej mogli choć częściowo zadecydować o tym, kto będzie ich reprezentować w parlamencie. Powołany Komitet Obywatelski mógł przedstawić swoich kandydatów do nowo powstającego Senatu i na 35 procent miejsc do Sejmu.

Na terenie ówczesnego województwa lubelskiego zostały wyznaczone cztery okręgi wyborcze z siedzibami w Lublinie, Kraśniku, Puławach i Lubartowie. Zostało zgłoszonych 11 kandydatów na senatorów. O stanowisko poselskie ubiegało się 47 osób: 24 zarejestrowano w okręgu wyborczym nr 55 w Lublinie, 7 w okręgu wyborczym nr 56 w Kraśniku, 10 w okręgu wyborczym nr 57 w Puławach oraz 6 w okręgu wyborczym nr 58 w Lubartowie.  
W wyniku wyborów „Solidarność” ogółem zdobyła wszystkie ze 161 miejsc w Sejmie przewidzianych dla strony opozycyjnej, a także 99 ze 100 miejsc w Senacie.

Tak ukształtowany Sejm, zwany kontraktowym, zapoczątkował szereg najistotniejszych zmian ustrojowych i politycznych w państwie, które w końcu, po wielu latach, powróciło do swej pierwotnej nazwy – stało się Rzeczpospolitą Polską, w miejsce PRL. Zwycięstwo „Solidarności” otworzyło nową epokę w najnowszych dziejach Polski oraz wpłynęło na proces upadku komunizmu w Europie Środkowej.

Od lat szczególną uwagę czerwcowym wyborom 1989 roku poświęca Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”.