Serwis Lublin.eu używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.Zamknij

Drukuj stronę do PDF 5 zielonych „Miejsc dla Ciebie”

24.03.201713:37

Unikalne w skali Lublina, niewielkie przestrzenie zielone zostaną zagospodarowane na nowo. Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie pięciu „Miejsc dla Ciebie” w Śródmieściu, które powstaną: przy ul. Chmielarczyka, przy skrzyżowaniu ulic Hempla/Peowiaków, przy ul. Krótkiej (od strony Krakowskiego Przedmieścia), a także przy ul. Lipowej 15 przy przystanku i cmentarzu oraz po drugiej stronie ulicy pomiędzy blokami (przy posesjach nr 10-12).

"Miejsca dla Ciebie" to skwery pełne zieleni i ozdobnych roślin oraz kwiatów z wkomponowanymi w przestrzeń ławkami. Celem powstania tych miejsc jest stworzenie przyjaznych miejsc dla mieszkańców. Projekty „Miejsc dla Ciebie” stworzył zespół Miejskiego Architekta Zieleni z udziałem ekspertów z Rady Kultury Przestrzeni.

- Miejsca te zostały zaprojektowane z myślą o wygodzie mieszkańców naszego miasta, w ramach konsekwentnych działań ukwiecania Lublina i oddawania przestrzeni miejskiej w ręce Lublinian. Zieleńce w tych lokalizacjach są niezwykle istotne dla estetyki Śródmieścia, a dzięki nowemu zagospodarowaniu zyskają nowe funkcje użytkowe. – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Elementami wspólnymi wszystkich miejsc będą ławki wykonane z betonu architektonicznego pokryte drewnem i podświetlone listwami ledowymi zlokalizowaymi pod siedziskami. Światło będzie delikatnie podkreślać odciśnięty w betonie wzór przestrzenny. Znaki tworzące wzór, zaczerpnięte z fasady  jednej z kamienic znajdujących się na Starym Mieście, stworzą tzw. pattern powtarzający się na wszystkich betonowych elementach.

  • „Miejsce dla Ciebie” – ul. Lipowa 15

Teren o nieregularnym kształcie przypominającym trójkąt zlokalizowany jest przy cmentarzu
i przystanku komunikacji miejskiej. Nowa kompozycja przestrzeni oparta jest na równoległych pasach zieleni i ławek. Powstaną tu dwa niewielkie wnętrza: jedno przechodnie, drugie z poidełkiem. Dwie ławki ustawione zostaną wzdłuż chodnika od strony ul. Lipowej. Istniejący drzewostan: robinie, daglezja, lipy oraz miłorząb – pomnik przyrody, stanowią szkielet całej kompozycji roślinnej, która została uzupełniona nasadzeniami z hortensji, przywrotnika, szałwii oraz rozplenicy. Od strony cmentarza, równolegle do drogi, zaprojektowano żelbetowe pylony. Na jednym z nich będzie znajdować się tabliczka z informacją o historii tego miejsca - znajdowała się tu w przeszłości baszta obronna. Znajdzie się tu także słup do ładowania urządzeń mobilnych. Skwer ten ma sprzyjać zadumie i wyciszeniu. Zaproponowane rozwiązania sprawiają, że nowa przestrzeń jest strefą buforową pomiędzy dynamiczną ul. Lipową, a terenem cmentarza. Miejsce to będzie także przyjaznym otoczeniem dla osób czekających na autobus.

  • „Miejsce dla Ciebie” – ul. Lipowa 10-12

Inspiracją na zagospodarowane tego niewielkiego terenu były działania podejmowane do tej pory przez mieszkańców, który posadzili w tym miejscu krzewy i byliny. Działka ma kształt zbliżony do prostokąta, pokryta jest obecnie zdeptanym trawnikiem i zniszczonymi żywopłotami. Dzięki zagospodarowaniu mieszkańcy zyskają zakątek pomiędzy dwoma budynkami, gdzie będzie można usiąść wśród bogatych nasadzeń kwiatów. Nowa kompozycja oparta jest na układzie symetrycznym. W części środkowej jest zlokalizowana rabata poprzecinana ścieżkami z narożników, których przebieg wynika z dotychczasowej komunikacji. Na rabacie centralnej zaproponowano rośliny kwitnące: bodziszki, jeżówki, malwę, szałwie i tawułkę. Dookoła posadowiono 8 ławek, które otoczone zostały kwitnącymi krzewami: tawułą japońską i lilakami. Powstanie w ten sposób miejsce o nowym charakterze, gdzie będzie można odpocząć w cieniu wielkiej topoli czarnej oraz wśród kwitnących roślin.

  • „Miejsce dla Ciebie” – ul. Chmielarczyka

To niewielkie wnętrze urbanistyczne będące fragmentem pasa drogowego położonego w ścisłym centrum Lublina. Na tym zieleńcu planowane jest nasadzenie kilkuset krzewów liściastych, bylin, a także roślin cebulowych i kilka pnączy. Miejsce zdobić będą wieloletnie rośliny cieniolubne i zadarniające m.in.: runianka i funka, a także posadzony od strony parkingu jaśminowiec wonny. Podczas projektowania autorzy skupiali się na wygodzie, dostosowaniu terenu do codziennego użytkownika w taki sposób, aby móc odpocząć w cieniu drzew. 5 ławek w kształcie prostokąta ułatwi swobodną komunikację pieszą.

  • „Miejsce dla Ciebie” – ul. Hempla, ul. Peowiaków i ul. Kołątaja

Miejsce przy skrzyżowaniu tych trzech ulic ozdobią nasadzenia krzewów liściastych. Uzupełnią one już obecne tam klon jawor i lipę drobnolistną. W oba drzewa wkomponują się elementy małej architektury - 6 ławek wygiętych w łuk. Dodatkowym elementem uatrakcyjniającym tą przestrzeń będzie instalacja ze stali nierdzewnej – monocykl, który za pomocą napędu rowerowego będzie uruchamiał wodę lecąca ze zdroju wodnego. Miejsce w sąsiedztwie Centrum Kultury i stacji rowerowej zyska nową przestrzeń.

  •  „Miejsce dla Ciebie” – ul. Krótka

Na początkowym fragmencie ul. Krótkiej od strony Krakowskiego Przedmieścia, ustawione zostaną dwie betonowe donice z zielenią, nasadzone będą tu również krzewy m.in. krzewuszka
i laurowiśnia. Nawierzchnia zostanie wymieniona na płyty betonowe 50x50, w ich centralnym punkcie staną 4 elementy do siedzenia, m.in. pomarańczowa kostka z tworzywa sztucznego o wymiarach 1,3 na 1,3 z naniesionym wzorem, takim samym jak na pozostałych „Miejscach dla Ciebie”.

Wykonawca „Miejsc dla Ciebie” będzie miał za zadanie przeprowadzić konieczne prace ziemne (w tym wykonanie linii kablowych i przyłącza wodociągowego) z wyrównaniem terenu, wykonaniem odpowiedniej nawierzchni mineralno-żywicznej na ciągach pieszych, a także nasadzeń zieleni m.in. krzewów liściastych, bylin i roślin cebulowych. Czas na składanie ofert mija 10 kwietnia br.