W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Coraz ładniej w odnawianym gmachu ZSE im. Vetterów

Coraz ładniej w odnawianym gmachu ZSE im. Vetterów
14.04.202114:58

Przestronne wnętrza sal lekcyjnych z jasną kolorystyką ścian, dębowe parkiety i klasyczne, harmonijnie dopasowane elementy wyposażenia – tak po miesiącach kompleksowego remontu wygląda wnętrze gmachu Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów. Aktualnie trwają intensywne prace wykończeniowe w tej zabytkowej placówce oświatowej.

– Ponadstuletni gmach szkoły przy ulicy Bernardyńskiej odegrał istotną rolę w historii Lublina, jako miejsce ważne dla rozwoju edukacji ekonomicznej oraz całego lubelskiego przemysłu i handlu. Spadkobiercami tej tradycji są obecnie uczniowie i cała społeczność Zespołu Szkół Ekonomicznych. Sam budynek jest również wyjątkową ozdobą całej ulicy i dzielnicy Śródmieście. Obecnie rozpoczynamy ostatni etap prac. Ich efekty są najbardziej zauważalne i dają ogromną satysfakcję, tym bardziej, że jak wielokrotnie podkreślaliśmy, przebudowa takich zabytkowych obiektów niesie ze sobą ryzyko niespodziewanych i trudnych do przewidzenia sytuacji na etapie projektu. Cieszę się, że młodzież we wrześniu podejmie naukę w tak pięknie odnowionej placówce – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Obecnie wewnątrz budynku szkoły trwają już prace wykończeniowe. Większość sal lekcyjnych została pomalowana, w wielu pomieszczeniach zakończono też montaż osprzętu elektrycznego (lamp oświetleniowych, gniazd, włączników). Na ponad 1500 m2 położono nowe warstwy posadzkowe. Trwa cyklinowanie i lakierownie nowo położonych parkietów dębowych – stan zaawansowania tych prac wynosi ok. 75 %. W pomieszczeniach, w których nawierzchnię stanowi terakota, podłogi są już gotowe. W wyremontowanych łazienkach pozostał tzw. biały montaż, czyli instalacja urządzeń ceramicznych i armatury. Ze względu na stan techniczny drzwi, za zgodą konserwatora zabytków została podjęta decyzja o ich wymianie, co pierwotnie nie było planowane. Wkrótce Miasto przystąpi do ogłoszenia postępowania przetargowego na wykonanie nowej stolarki drzwiowej do sal lekcyjnych.

Na poddaszu trwa jeszcze przebudowa. Jego drewniana konstrukcja została zabezpieczona preparatami ogniochronnymi, wykonano izolację termiczną oraz podwieszane sufity. W celu wyodrębnienia pomieszczeń na poddaszu zostały zamontowane ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych na konstrukcji z profili systemowych wraz z warstwą izolacji. Z pracami na poddaszu wiązała się także konieczność wykonania nowej wentylacji mechanicznej, a także dodatkowych prac w zakresie instalacji elektrycznej. Obecnie pozostał montaż grzejników oraz wykończenie ścian.

Całość przebudowy ZSE przy ul. Bernardyńskiej odbywa się pod opieką konserwatora zabytków, gdyż od 1978 roku obiekt ten znajduje się w rejestrze zabytków. To gmach z lat 1906-1907, zbudowany z czerwonej cegły. O kształcie litery "U", od strony ul. Bernardyńskiej pięciokondygnacyjny (z czego ostatnią kondygnację stanowi poddasze) oraz w całości podpiwniczony. Ze względu na nierówne ukształtowanie terenu szkoła stanowi szereg połączonych schodami poziomów, o łącznej kubaturze liczącej ponad 20 tys. m3. Po przebudowie obiekt został przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami poprzez budowę pochylni wewnątrz budynku oraz nowy układ dojść. Jedna z dwóch sal gimnastycznych, ta z poziomu niskiego parteru, zmieniła swoją funkcję na aulę dydaktyczną dla około 70 osób. Na całość wykonanych w obiekcie robót złożyły się m.in. takie prace jak: wymiana konstrukcji i pokrycia dachu, przebudowa poddasza, wymiana zniszczonych stropów w części budynku, wymiana tynków, montaż nowych instalacji (elektrycznej, centralnego ogrzewania, wentylacji i in.), gruntowny remont sal lekcyjnych, pracowni, łazienek, korytarzy, a także wymiana podłóg oraz planowana obecnie wymiana stolarki drzwiowej. Ponadto elewacja budynku została oczyszczona, zabezpieczona i uzupełniona w zakresie kolorystyki i ubytków.

Przebudowa i remont budynku przy ul. Bernardyńskiej to zadanie realizowane z projektu pn. Poprawa warunków edukacji ogólnej w Zespole Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu to 14,1 mln zł, z czego 3,7 mln zł stanowią środki europejskie.