W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Dostawa generatorów dla miast w Ukrainie

Dostawa generatorów dla miast w Ukrainie
05.01.202315:27

Transport z Lublina, zawierający 10 sztuk agregatów prądotwórczych o różnej mocy, wyruszył dzisiaj (czwartek, 5 stycznia) do ukraińskich miejscowości. Miasto Lublin zakupiło generatory z darowizny przekazanej przez firmę ISS World Services A/S z siedzibą w Soeborg w Danii. Ich łączna wartość sięga 135 tys. zł.

– Generatory zostaną dostarczone do Sum, Łucka, Odessy i Pawłogradu w obwodzie dniepropietrowskim. Miejsca, do których Lublin przekazuje generatory, zostały wybrane na podstawie listy potrzeb przekazanej przez ukraińską sieć Miast Międzykulturowych. To inicjatywa Rady Europy, w której Lublin współpracuje od wielu lat z różnymi miastami europejskimi – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

W związku z atakami Rosji na Ukrainę i niszczeniem infrastruktury, obecnie około 14 mln mieszkańców tego państwa nie ma dostępu do prądu, ciepła i wody. Agregaty wesprą działalność miejskich bibliotek w Łucku, Domu Kultury w Pawłogradzie (obwód dniepropietrowski). Zostaną dostarczone do Odessy z przeznaczeniem wsparcia hosteli, w których bezpłatnie przebywają wewnętrznie przesiedleni oraz do Urzędu Miasta Sumy. To kolejny transport agregatów prądotwórczych z Lublina. W grudniu ubiegłego roku francuska organizacja Protection Civile we współpracy z Miastem Lublin przekazała agregaty o dużej mocy do miast partnerskich Lublina - Równego i Charkowa.

Lublin organizuje również pomoc humanitarną dla Ukrainy. Odbywa się ona we współpracy z miastami partnerskimi i zaprzyjaźnionymi. Do naszego miasta trafiają z całej Europy transporty z najpotrzebniejszymi produktami, m.in.: z Francji, Niemiec i Szwajcarii, które są następnie przekazywane do Ukrainy. Z Lublina do miast ukraińskich wyjechało już około 100 transportów z pomocą humanitarną. Szczegóły dotyczące pomocy udzielanej przez Miasto Lublin obywatelom Ukrainy dostępne są na stronie lublin.eu