W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Dyskusja o przyszłości Lublina – perspektywa 2050

Dyskusja o przyszłości Lublina – perspektywa 2050
15.03.201713:00

Lublinianie zaplanują przyszłość swojego miasta. Rozpoczyna się największy w historii Lublina projekt, podczas którego przez 10 miesięcy przedstawiciele różnych środowisk i grup społecznych będą przyglądać się przyszłości Lublina i kreować pożądane scenariusze jego rozwoju.

Foresight Lublin2050 to proces realizowany przez Pracownię Miejską, będący rodzajem prognozowania. Metoda ta została opracowana w wojsku, a rozwinięta przez sektor prywatny, coraz częściej znajduje swoje zastosowanie w administracji publicznej na całym  świecie.

Celem Foresightu, w perspektywie długoterminowej, jest przygotowanie miasta i jego mieszkańców na nadchodzące zmiany. Odbywa się to poprzez wypracowanie, wraz z mieszkańcami, planów rozwoju miasta w formie prawdopodobnych scenariuszy. Foresight,  przez sformułowaną w nim wizję rozwoju, stanowi ważny dokument dla polityki rozwojowej miasta i jest podstawą do określania krótkoterminowych Strategii.

-Ten projekt jest kolejnym przykładem angażowania mieszkańców w kreowanie przyszłości naszego miasta. Chcemy ich zapytać, w jakim miejscu chcieliby żyć oni, i jakie miasto przyszłości chcieliby widzieć dla swoich dzieci. Jest to oczywiście pewna mniej lub bardziej prawdopodobna wizja, ale może ona stanowić ważną podstawę w podejmowaniu strategicznych decyzji o rozwoju miasta. - mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Foresighty miejskie charakteryzują się wysokim stopniem uspołecznienia procesu. Mieszkańcy będą mogli się w niego włączyć na różne sposoby. Mogą dołączyć do grupy ekspertów lokalnych - współtworzących w formie warsztatowej ostateczne scenariusze rozwoju miasta, mogą wziąć także udział w szerokich konsultacjach społecznych.

Konsultacje będą prowadzone wśród dzieci, młodzieży, studentów, seniorów, przedsiębiorców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, świata nauki, kultury, mediów i władz samorządowych.

Najważniejsze etapy projektu to:

  • Dialog o Przyszłości Lublina  (kwiecień 2017)

Stoliki przyszłości – rozproszone w całym mieście punkty konsultacyjne, w których odwiedzający, w ustalonych dniach i godzinach, zostawią swoje uwagi, wyobrażenia, pomysły i komentarze dotyczące przyszłości Lublina, dzięki, którym poznamy odpowiedzi na pytania: Co warunkuje rozwój Lublina? Jakie czynniki rozwoju należy wziąć pod uwagę? Jakie są obawy mieszkańców? Jakie są szanse i zagrożenia, jaki potencjał drzemie w Lublinie?

Bieżące informacje dotyczące projektu będą publikowane na stronie 2050.lublin.eu oraz w mediach społecznościowych.

  • Analiza trendów (marzec - maj 2017)

Szczegółowa analiza trendów i danych statystycznych, która posłuży następnie do skonstruowania modeli prognostycznych oraz scenariuszy rozwoju miasta.

  • Warsztaty eksperckie – czynniki dominujące (2 spotkania warsztatowe)

Spotkania z lokalnymi ekspertami, którzy przeniosą globalne i krajowe trendy na kalkę miasta. Pomogą lepiej zrozumieć lokalny kontekst i wybiorą czynniki, które wydają się być dominujące w kształtowaniu najbliższych 30 lat rozwoju Lublina.

  • Konsultacje społeczne (maj - wrzesień) 2017

Dialog z mieszkańcami Lublina reprezentującymi organizacje pozarządowe, działaczy społecznych, młodzież, seniorów, przedsiębiorców, przedstawicieli administracji publicznej.

  • Prognozowanie FORMAT (maj - wrzesień 2017)

Podstawa metodologiczna działań prognostycznych. FORMAT to innowacyjne narzędzie umożliwiające szczegółowe zbadanie i modelowanie potencjalnych kierunków rozwoju miasta na podstawie analiz trendów i danych historycznych.

  • Warsztaty eksperckie – scenariusze rozwoju  (2 spotkania warsztatowe)

Ponowne spotkania z lokalnymi ekspertami poświęcone pracy nad stworzeniem wiarygodnych scenariuszy rozwoju, odpowiadających na obawy mieszkańców, wypracowanych na podstawie zebranych dotychczas materiałów, analiz i modelowania przyszłości.

  • Konferencja zamykająca projekt  (grudzień 2017)

Podsumowanie działań prowadzonych w trakcie całego projektu Foresight Lublin2050 oraz prezentacja scenariuszy rozwoju Lublina.

  • Publikacja Raportu Lublin2050  (styczeń 2018)

Pliki do pobrania