W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Dzień Patrona Miasta Lublin

12.06.201915:21

13 czerwca przypada Dzień św. Antoniego Padewskiego, który od wieków uznawany jest przez mieszkańców Lublina za patrona miasta. Obraz świętego znajduje się w Bramie Krakowskiej, od strony Starego Miasta. Tradycją wielu lat, w tym dniu, odprawiana jest msza święta w intencji Lublina i jego mieszkańców.

Prezydent Miasta Lublin i Rada Miasta Lublin wraz z Proboszczem Parafii Nawrócenia św. Pawła zapraszają w czwartek, 13 czerwca o godz. 18.30 na mszę świętą za miasto i jego mieszkańców. Msza zostanie odprawiona w kościele pw. Nawrócenia Św. Pawła przy ul. Bernardyńskiej 5.

Mszę poprzedzi koncert okolicznościowy z udziałem Sylwii Strugińskiej - solistki Teatru Muzycznego w Łodzi, a także kompozytora i organisty Roberta Grudnia z Lublina. Koncert rozpocznie się o godzinie 17:30. W programie przewidziano utwory religijne i patriotyczne, które zakończą się nabożeństwem czerwcowym, prowadzonym przez artystów.

Św. Antoni jest patronem między innymi osób i rzeczy zaginionych, ubogich, dzieci, oraz wielu miast, w tym Lublina, Lizbony i Padwy. Św. Antoni był jednym z najbardziej cenionych kaznodziejów XIII w. - elokwentnym, obdarzonym świetną pamięcią, szeroką wiedzą i silnym głosem. Na wielu obrazach, tak jak na tym widniejącym na Bramie Krakowskiej, przedstawiany jest z białą lilią w ręku. Św. Antoni z Padwy jest patronem parafii przy ul. Bernardyńskiej - tam przechowywane są jego relikwie i znajduje się obraz z XVII wieku z wizerunkiem tego świętego.