W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Dziś świętujemy 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II

Dziś świętujemy 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II
18.05.202011:27

Dziś świętujemy 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły - biskupa Krakowa i Rzymu, profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Honorowego obywatela Lublina.

– Ze względu na sytuację związaną z epidemią jesteśmy w zupełnie innej sytuacji niż planowaliśmy. Nie spotkamy się więc razem na Placu Litewskim, by wspólnie świętować 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Proponujemy jednak inną formę upamiętnienia Papieża Jana Pawła II, dostosowaną do obecnych okoliczności. Zachęcamy do wspólnego czytania, słuchania, oglądania zamieszczonych online materiałów, które pozostawił po sobie Wielki Polak, a zarazem Honorowy Obywatel naszego miasta – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Lublin przygotowywał się do tego święta od wielu miesięcy. W ramach Komitetu Honorowego, w skład którego weszli: Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup prof. Stanisław Budzik Metropolita Lubelski, Jego Magnificencja ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Lech Sprawka, Wojewoda Lubelski, Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego oraz dr Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin, wspólnie przygotowaliśmy program obchodów papieskiego Jubileuszu.

W całorocznym programie obchodów Jubileuszu znalazły się między innymi konferencje naukowe, spotkania modlitewne, marsze, spacery, biegi, pikniki, gry miejskie, pokazy filmów, spotkania z dziećmi i młodzieżą. Związkom św. Jana Pawła II z Lublinem oraz programowi obchodów poświęcona jest specjalna podstrona JP2.lublin.eu.

Niestety, sytuacja epidemiologiczna zmieniła życie naszego miasta i wszystkie działania planowane w przestrzeni publicznej na kwiecień, maj i czerwiec musiały zostać odwołane. Część wydarzeń została przeniesiona do przestrzeni wirtualnej - tak jak zaplanowany na 11 czerwca Koncert Chwały, który będzie transmitowany na żywo ze studia telewizyjnego. Wiele wydarzeń zostanie zorganizowanych jesienią. Na przełomie września i października na Placu Litewskim będzie udostępniona wystawa poświęcona osobie św. Jana Pawła II.

Główne uroczystości, w tym m.in. wspólne sadzenie Dębu św. Jana Pawła II przez członków Komitetu Honorowego w Parku Jana Pawła II oraz odsłonięcie murala poświęconego obecności Karola Wojtyły w Lublinie odbędą się w Dzień Papieski 16 października br.

W październiku planowany jest też doroczny koncert na Sławinku, a w listopadzie koncert papieski lubelskich przedszkoli.