W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Harmonogram pokazów na fontannie w czerwcu i lipcu

Harmonogram pokazów na fontannie w czerwcu i lipcu
24.06.202114:58

Od jutra (piątek, 25 czerwca) na Placu Litewskim ruszają pokazy na fontannie multimedialnej. Przedstawiamy ich harmonogram na czerwiec i lipiec.

– Kompleks fontann na Placu Litewskim cieszy mieszkańców i jest atrakcją dla przyjeżdżających już piąty sezon. Fontanny dają wytchnienie od upałów, a wieczorami są miejscem niezwykłych widowisk z wykorzystaniem światła i dźwięku. W tym roku rozpoczęcie pokazów przesunęło się ze względu na obostrzenia epidemiczne ograniczające możliwość swobodnego korzystania z wydarzeń kulturalnych. Cieszę się, że mieszkańcy będą mogli ponownie korzystać z tych atrakcji – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

W tym roku pokazy rozpoczną się w ostatni weekend czerwca. W piątek i sobotę o godz. 21.30 zaprezentowane zostaną 4 pokazy, według poniższego harmonogramu:

 • 25 czerwca, piątek - Historia Placu Litewskiego na Wesoło, Anioły Lubelskie
 • 26 czerwca, sobota - Czarcia Łapa, Unia Narodów

Natomiast harmonogram pokazów w lipcu, które również odbywać się będą od godz. 21.30 wygląda następująco:

 • 2 lipca, piątek - Wydarzenia Kulturalne, Historia Placu Litewskiego na Wesoło
 • 3 lipca, sobota - Czarcia Łapa, Anioły Lubelskie
 • 9 lipca, piątek - Unia Narodów, Wydarzenia Kulturalne
 • 10 lipca, sobota - Czarcia Łapa, Sen o Mieście
 • 16 lipca, piątek - Czarcia Łapa, Historia Placu Litewskiego na Wesoło
 • 17 lipca, sobota - Unia Narodów, Anioły Lubelskie
 • 23 lipca, piątek -  Sen o Mieście, Wydarzenia Kulturalne
 • 24 lipca, sobota - Czarcia Łapa, Unia Narodów
 • 30 lipca, piątek - Unia Narodów, Anioły Lubelskie
 • 31 lipca, sobota - Wydarzenia Kulturalne, Sen o Mieście

Opisy prezentowanych pokazów:

 • Czarcia Łapa to pokaz multimedialny nawiązujący do najsłynniejszej lubelskiej legendy o powstaniu odcisku czartowskiej dłoni na stole w Trybunale Koronnym, zadedykowany najmłodszym mieszkańcom Lublina. Autorami projektu są lubelscy twórcy: Łukasz Witt-Michałowski, odpowiedzialny za scenariusz i reżyserię pokazu oraz Piotr Bańka odpowiedzialny za muzykę i udźwiękowienie. Tym razem strona techniczna 9-minutowego pokazu została skoncentrowana na uwypukleniu możliwości efektów laserowych i właśnie w oparciu o ten aspekt powstał scenariusz.
 • Unia Narodów to alegoryczna opowieść w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego o kształtowaniu relacji pomiędzy Polską a Litwą, które doprowadziło do powstania jednej z najtrwalszych unii politycznych i rozkwitu tej części Europy. Narracja pokazu oparta została na historii unii polsko-litewskiej autorstwa prof. Roberta Frosta, która opowiada o kształtowaniu się państwa opartego na porozumieniu, wielonarodowego oraz pluralistycznego pod względem religijnym, zbudowanego na drodze pokojowych negocjacji, a nie wojny i podboju. Pokaz trwa 12 minut. Scenariusz - Łukasz Witt-Michałowski / Norbert Rudaś, muzyka - Piotr Bańka, wykonanie - Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej oraz Odpust Zupełny.
 • Anioły Lubelskie to 12-minutowa prezentacja multimedialna w reżyserii Janusza Opryńskiego, nawiązująca do fresków znajdujących się we wnętrzu Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim. Pokaz zawiera partie wokalne z lubelskiej cerkwi katedralnej pw. Przemienienia Pańskiego z udziałem Abp Abla. Za warstwę artystyczną pokazu odpowiada Centrum Kultury w Lublinie, a animację 2D i 3D stworzył kolektyw kilku.com.
 • Sen o Mieście to 20-minutowa inscenizacja nawiązująca do widowiska teatralnego w reżyserii Janusza Opryńskiego, która jest opowieścią o kluczowych epizodach z historii Lublina. Widowisko oryginalnie zrealizowane przy udziale tancerzy, sztukmistrzów, artystów nowego cyrku – w formie multimedialnej jest zaprezentowane w towarzystwie fontann i laserów.
 • Historia Placu Litewskiego na wesoło to pokaz przygotowany przez Poławiaczy Pereł Improv Teatr. Artyści podjęli się nagrania miniatur scenicznych inspirowanych historią Placu Litewskiego, z uśmiechem i nieco przekornie przedstawiają 5 scen z Placu Litewskiego i 5 najważniejszych wydarzeń, które ich zdaniem odmieniły oblicze centrum Lublina.
 • Wydarzenia Kulturalne prezentują najważniejsze festiwale i wydarzenia kulturalne w Lublinie. Filmy prezentujące lubelskie festiwale są przeplatane pokazami fontann w rytm muzyki i tańca wody.