W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Irena Hochman i Tadeusz Mysłowski dołączyli do grona Honorowych Obywateli Lublina

Irena Hochman i Tadeusz Mysłowski dołączyli do grona Honorowych Obywateli Lublina
27.04.202312:12

Na dzisiejszej (27 kwietnia) sesji Rady Miasta Lublin Radni jednogłośnie podjęli uchwały o nadaniu tytułów Honorowego Obywatela Miasta Lublin – Irenie Hochman i Tadeuszowi Mysłowskiemu, związanym z Lublinem i Nowym Jorkiem mecenasom kultury oraz zasłużonym dla popularyzacji sztuki wizualnej donatorom Muzeum Narodowego w Lublinie.

Traktując Lublin jako miasto szczególne, wnieśli istotny wkład w rozwój jego życia kulturalnego oraz budowanie prestiżu i międzynarodowej pozycji. W 2017 roku, podczas Jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin, Irena Hochman i Tadeusz Mysłowski przekazali Lublinowi, budowaną wspólnie przez przeszło pół wieku, kolekcję dzieł sztuki współczesnej z całego świata. Donacja dla Muzeum Narodowego w Lublinie jest najważniejszą prywatną kolekcją grafiki włączoną w ostatnich latach do zbiorów muzealnych. Jej podstawę tworzy grafika współczesna polska i obca, którą uzupełniają rysunki, plakaty, fotografie, dokumentacje, książki artystyczne oraz malarstwo i rzeźba. Obok artystów międzynarodowych m.in. Kazimierza Malewicza, Pieta Mondriana, Jaspera Johnsa, Hansa (Jeana) Arpa, a także klasyków XX wieku: Aleksandra Archipenki, Josepha Beuysa, Paula Cézanne’a, Marca Chagalla, Salvadora Dalego, Marcela Duchampa, Wassily Kandinskiego, Amedeo Modiglianiego, Pabla Picassa, Andy Warhola, kolekcję tworzą prace przedstawicieli polskiej sztuki współczesnej, m.in.: Jana Berdyszaka, Henryka Berlewiego, Józefa Gielniaka, Marii Jaremy, Jerzego Nowosielskiego, Romana Opałki, Jerzego Panka, Henryka Stażewskiego, Mieczysława Wejmana. Akt darowizny z 2017 roku był kontynuowany i do tej pory kolekcję Muzeum Narodowego w Lublinie wzbogacił depozyt liczący ponad tysiąc obiektów, który zawiera m.in. obszerny zbiór tzw. polskiej szkoły plakatu, zespół dzieł Tadeusza Mysłowskiego, a także prace wybitnych artystów polskich i obcych, wśród których należy wymienić obrazy Zbigniewa Dłubaka, Kajetana Sosnowskiego i Jana Ziemskiego, rysunki Tadeusza Kantora, grafiki Pabla Picassa i Marii Jaremy oraz cenne publikacje książkowe. Dzieła z kolekcji Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego stanowią znaczące uzupełnienie dotychczasowych zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie.

Irena Hochman, urodzona w 1948 roku w Lublinie, jest uznaną marszandką, właścicielką galerii sztuki, współpracującą z najwybitniejszymi artystami na całym świecie. Swoją karierę związała z Nowym Jorkiem, Dallas i Londynem, a jednak to Lublin, z którego pochodzi i w którym spędziła młodzieńcze lata, wciąż pozostaje Jej bliski. Rozpoczęła studia medyczne w Krakowie. Na skutek wydarzeń marca 1968 roku wyjechała do Nowego Jorku, gdzie rozpoczęła studia historii sztuki w Smith College w Northampton, a następnie kontynuowała edukację w Clark Art Institute Williams College w Williamstown, w stanie Massachusetts. Zaraz po studiach rozpoczęła pracę marszandki. W 1975 roku, wspólnie z angielskim wydawcą Bernardem Jacobsonem, otworzyła w Nowym Jorku Galerię - Jacobson&Hochman Gallery. W 1971 roku Irena Hochman zawarła związek małżeński z artystą Tadeuszem Mysłowskim. W 1984 roku Irena Hochman we współpracy z Laurą Carpenter otworzyła dwie galerie Carpenter+Hochman, jedną w SoHo, drugą w Dallas. Od 1986 roku Irena Hochman zajmuje się ekspertyzą dzieł sztuki współczesnej, którą prowadzi w Nowym Jorku i Londynie. W latach 90. podjęła współpracę z Saatchi Gallery w Londynie. Jest agentem sprzedaży prac wybitnych artystów. Irena Hochman od początku współtworzy kolekcję zainicjowaną przez Tadeusza Mysłowskiego, miała także nieoceniony wpływ na twórczość artysty.

Tadeusz Mysłowski, artysta, urodzony w 1943 roku w Piotrkowie k. Lublina. Dzieciństwo i lata szkolne spędził w Lublinie, gdzie uczęszczał do ogniska plastycznego przy Domu Kolejarza, zaś w 1957 roku rozpoczął naukę w mieszczącym się w Bramie Grodzkiej Liceum Sztuk Plastycznych. W 1963 roku rozpoczął studia z malarstwa oraz grafiki na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie, które ukończył z wyróżnieniem. Pierwsza wystawa indywidualna Tadeusza Mysłowskiego odbyła się w Galerii „Arkady” BWA, w tym samym roku artysta wyjechał do Paryża i zaprezentował swoje prace w Galerii Lambert. W 1970 roku podjął decyzję o wyjeździe do Nowego Jorku, gdzie osiedlił się na stałe. Swoje działania realizuje przez ponad 50 lat, dzieląc życie między dwa kontynenty i dwa miasta – Nowy Jork i rodzinny  Lublin. Tadeusz Mysłowski prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Niemczech, Austrii, Francji, Holandii, Rosji. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowych w Lublinie, Krakowie, Warszawie i Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Museum of Modern Art w Nowym Jorku (MoMA), w Luwrze, Victoria and Albert Museum w Londynie. Realizacje Tadeusza Mysłowskiego odnaleźć można także w Lublinie, w siedzibie Centrum Spotkania Kultur (On i Ona ODNOWA), w Porcie Lotniczym Lublin S.A. (KrzesłoTron dla Malewicza) oraz na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku (instalacja Shrine w baraku nr 47). Ogromną rolę w życiu Tadeusza Mysłowskiego odgrywa Irena Hochman – to dzięki jej staraniom artysta zawdzięcza przyjęcie portfolia do zbiorów Museum of Modern Art w Nowym Jorku (MoMA). Obecnie mieszka i pracuje na zmianę w Nowym Jorku oraz w Lublinie, gdzie ma pracownię na Starym Mieście.

Miasto Lublin posiada już 18 Honorowych Obywateli, w tym gronie znajdują się: Prof. Wiesław Chrzanowski, Prof. Andrzej Nikodemowicz, Dr Wanda Półtawska, Julia Hartwig, Rita Gombrowicz, Prof. Rocco Buttiglione, Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, Prof. Norman Davies, Ks. Arcybiskup Bolesław Pylak, Św. Jan Paweł II, Prezydent Miasta Lublin Marian Chojnowski, O. Hubert Czuma, Ks. Infułat Grzegorz Pawłowski, Prof. Giuseppe Guarnaccia, Ojciec Ludwik Wiśniewski, Andrzej Szostek, Tomasz Wójtowicz oraz Juliusz Machulski.

Z prośbą o nadanie Irenie Hochman oraz Tadeuszowi Mysłowskiemu Honorowego Obywatelstwa Miasta Lublin wystąpiło Muzeum Narodowe w Lublinie.