W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
KIEW 2018 | 24-25 września
21.09.201810:09

Rozpoczęcie VII Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej odbędzie się w najbliższy poniedziałek, (24 września) o godz. 10.00, w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, plac Teatralny 1. To już VII edycja Kongresu, który jest miejscem spotkań tysiąca praktyków współpracy rozwojowej i transgranicznej oraz stanowi platformę dialogu środowisk nauki, kultury, edukacji, władz samorządowych i państwowych, twórców i decydentów z tej części Europy. Tego rodzaju platforma ma wspomagać realizację partnerskich projektów z dostępnych źródeł finansowania zewnętrznego.

Kongres jest organizowany w ramach działalności Centrum Kompetencji Wschodnich – programu realizowanego przez Miasto Lublin i Samorząd Województwa Lubelskiego. Zadaniem CKW jest sieciowanie i inicjowanie nowych przedsięwzięć oraz współtworzenie nowej jakości w szeroko rozumianej współpracy rozwojowej.

Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 24-25 września w Lubelskim Centrum Konferencyjnym oraz w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i poświęcona będzie budowaniu trwałych relacji współpracy regionalnej krajów Europy Środkowo-Wschodniej w kontekście 100-letniej tradycji niepodległościowej, obywatelskiej i wolnościowej. Debaty ukierunkowane będą na weryfikację aktualnych obszarów współpracy regionalnej Unii Europejskiej z krajami Partnerstwa Wschodniego.

– Kongres jest jednym z tych wydarzeń, które pokazują wzajemną współpracę i partnerstwo między krajami. Organizowane w duchu partycypacji społecznej spotkania z roku na rok przyciągają większe grono samorządowców, polityków, naukowców, ekspertów i liderów z Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego. Mam głęboką nadzieję, że udział w tegorocznym Kongresie przyniesie uczestnikom wiele pozytywnych wrażeń, a pozyskane doświadczenia i nawiązane kontakty przyczynią się do zacieśnienia relacji i wyniosą wymierne korzyści współpracy regionalnej. – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Szczególnym elementem tegorocznego Kongresu będzie seminarium Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) współorganizowane z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP. Honorowym partnerem panelu dyskusyjnego Biznes i Innowacje jest Ambasada Kanady w Polsce. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, odbędzie się Giełda Grantodawców, która służyć będzie m.in. zwiększeniu wiedzy w zakresie możliwości wykorzystania dostępnych funduszy zewnętrznych i poszukiwaniu źródeł finansowania. Po raz pierwszy wydarzeniu towarzyszyć będzie Forum Partnerów, które ma na celu wspieranie procesu sieciowania instytucji oraz organizacji Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego.

Na tegorocznym Kongresie gościć będziemy m. in.:

  • Bartosza Cichockiego - podsekretarza stanu ds. bezpieczeństwa, polityki wschodniej i polityki europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych
  • Artura Michalskiego -  Ambasadora RP na Białorusi
  • Williama Tompsona -  Dyrektora Sekcji Eurazjatyckiej, Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju
  • Volodymyra Bachynskiego - Radcę-ministera Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej
  • Hasana Hasanova - Ambasadora Azerbejdżanu w Polsce
  • Macieja Popowskiego - Z-cę Dyrektora Generalnego Dyrektoriatu ds. Sąsiedztwa i Negocjacji Rozszerzeniowych w Komisji Europejskiej w Brukseli (DG NEAR)
  • dr Pawła Kowala - Instytut Studiów Politycznych PAN, były Poseł do Parlamentu Europejskiego

Organizowany Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej od 2012 roku przyciąga rokrocznie półtora tysiąca ekspertów i ekspertek współpracy regionalnej Europy Środkowo-Wschodniej. Tegoroczna VII edycja wydarzenia to 2 dni ciekawych spotkań, dyskusji, seminariów, w ramach 10 linii programowych i 45 paneli dyskusyjnych. Podczas Kongresu odbywają się również kulturalne wydarzenia towarzyszące: wystawy, prezentacje muzyczne i filmowe.

Cały program wydarzenia znajduje się na stronie internetowej: www.kongres.lublin.eu

2018