W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kolejne inwestycje w lubelskie szkoły

Kolejne inwestycje w lubelskie szkoły
25.08.202014:49

Szkoła Podstawowa nr 52 na Felinie oraz Zespół  Szkół nr 12 przy ul. Sławinkowskiej, to dwie placówki szkolne, których rozbudowę planuje Miasto. Dzisiaj zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej niezbędnej do powiększenia szkoły na Felinie o segment dydaktyczny oraz część gastronomiczną wraz z ich budową. W tej samej formule „Zaprojektuj i wybuduj ” planowana jest procedura dla obiektu szkolnego na Sławinie. Postępowanie przetargowe na rozbudowę tej szkoły ruszy z początkiem września.

– Przystępujemy do kolejnych inwestycji w oświatę. Po budowie szkoły przy ul. Berylowej rozpoczynamy zadania, które poprawią warunki kształcenia uczniów na Felinie i Sławinie. Będą to wielomilionowe inwestycje, niezbędne w kontekście rosnącej liczby mieszkańców tych dzielnic – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Rozbudowa obecnego budynku Szkoły Podstawowej nr 52 na Felinie zakłada powstanie nowego segmentu dydaktycznego zawierającego 16 klasopracowni wraz z niezbędnymi zapleczami, część administracyjną, pomieszczenia socjalne oraz ogólnego przeznaczenia i salę do gimnastyki korekcyjnej. Segment dydaktyczny będzie dodatkowo podpiwniczony. Tam znajdą się szatnie i pomieszczenia techniczne. Segment dydaktyczny w kształcie litery „L” planowany jest, jako rozbudowa po stronie północno-zachodniej istniejącego budynku. Nowo wybudowana część ma powstać jako niezależna, ale połączona funkcjonalnie z istniejącą szkołą, korytarzami na wszystkich kondygnacjach w sposób zapewniający swobodną komunikację, w szczególności dla osób z niepełnosprawnościami. Rozbudowa zakłada powstanie nowej części budynku o takiej samej wysokości, gabarytach i wyglądzie jak obiekt istniejący. Nowy obiekt będzie dopasowany nie tylko wysokością, ilością kondygnacji i wyglądem elewacji do istniejącej szkoły, ale także kolorystyką, detalem i kształtem dachu, by docelowo po realizacji stanowił on zwarty kompleks szkoły, który miał w takiej formie powstać w założeniach początkowych. Segment będzie miał dwie kondygnacje i pokryją go panele fotowoltaiczne przetwarzające energię słoneczną. W nowej części znajdzie się miejsce dla 500 dzieci.
W ramach zadania powstanie ponadto segment żywieniowy o powierzchni ponad 550 m2 z nowoczesną kuchnią oraz stołówką dla 184 uczniów. Koncepcja opiera się na rozbudowie istniejącego pawilonu żywieniowego zlokalizowanego w części południowo-zachodniej budynku, a tym samym wykorzystaniu istniejącej infrastruktury związanej z działalnością żywieniową. Planowany obiekt będzie parterowy i znajdą się w nim pomieszczenia przeznaczone na kuchnię i stołówkę szkolną – jadalnię, a także pomieszczenia techniczne: zmywalnia, rozdzielnia, pokój socjalny. W piwnicy zlokalizowane będą pomieszczenia magazynowe oraz zaplecze kuchenne. Przewidziano również dostawę i montaż urządzeń wyposażenia kuchni. Nowa część kuchenna umożliwi przygotowywanie i wydawanie 1500 posiłków dziennie.
   
W pierwszych dniach września planowane jest również rozpoczęcie postępowania przetargowego w zakresie rozbudowy Zespołu Szkół nr 12 przy ul. Sławinkowskiej o nowy oddział przedszkolny. Powstanie budynek o trzech kondygnacjach nadziemnych i jednej podziemnej o kubaturze około 9,6 tys. m3.  Powierzchnia wszystkich pomieszczeń wyniesie prawie 3 tys. m2.

Komunikacja pomiędzy budynkami szkoły i przedszkola będzie się odbywała „łącznikiem”. Oprócz sal lekcyjnych powstanie też sala ćwiczeń ruchowych oraz wielofunkcyjna sala widowiskowa. Przedszkole otrzyma niezbędną infrastrukturę, powstanie również wydawalnia posiłków i zmywalnia. Na poziomie -1 zaprojektowano pomieszczenia techniczne i magazyny, na parterze i dwóch piętrach znajdą się po 4 sale lekcyjne, gabinety, pomieszczenia pomocnicze, porządkowe, socjalne, toalety i szatnie. Na parterze zlokalizowana będzie także rozdzielnia posiłków przywożonych do przedszkola ze stołówki szkolnej znajdującej się w głównym budynku, a także zmywalnia naczyń. Budynek otrzyma prostą, nowoczesną bryłę zaprojektowaną tak, aby zapewnić maksymalne nasłonecznienie sal przedszkolnych, zaś niesymetrycznie rozmieszczone kolorowe okna na elewacji nadadzą całemu budynkowi lekkiego charakteru. Nowa część przedszkolna z 12 oddziałami przyjmie 300 dzieci.
Nowe, większe placówki szkolne powinny być gotowe przed rozpoczęciem roku szkolnego w 2022 r. Szacowany koszt rozbudowy to ponad 40 mln zł.