W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Krakowskie Przedmieście w 450-lecie Unii Lubelskiej

Krakowskie Przedmieście w 450-lecie Unii Lubelskiej
24.06.201914:40

Publikacja „Krakowskie Przedmieście w 450-lecie Unii Lubelskiej” podsumowuje prace archeologiczne prowadzone podczas rewitalizacji Placu Litewskiego, deptaka i Placu Łokietka. Były to najszersze i najbardziej znaczące z punktu widzenia naukowego badania archeologiczne, jakie kiedykolwiek dotąd przeprowadzono w Śródmieściu Lublina. Całość książki ma ponad 360 stron. Publikacja jest pracą zbiorową, przygotowaną pod redakcją dr Rafała Niedźwiadka.

– Plac Litewski, deptak na Krakowskim Przedmieściu i plac Króla Władysława Łokietka tworzą razem nowoczesny salon naszego miasta. Ta spójna, przyjazna i otwarta przestrzeń w centrum Lublina jest tłumnie odwiedzana przez mieszkańców i turystów, sprzyja społecznym inicjatywom
i budowaniu międzypokoleniowego potencjału. Śródmieście, po wykonanej w ostatnich latach rewitalizacji, stało się tętniącym żywo sercem Lublina. Dzięki pracom archeologicznym, których podsumowanie znajduje się w publikacji „Krakowskie Przedmieście w 450-lecie Unii Lubelskiej” otrzymaliśmy przy okazji obchodzonego w tym roku jubileuszu, kolejny obraz wielowiekowej
i fascynującej historii Lublina – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Publikacja „Krakowskie Przedmieście w 450-lecie Unii Lubelskiej” ukazuje dzieje i przemiany Krakowskiego Przedmieścia na odcinku od Bramy Krakowskiej do Placu Litewskiego oraz deptaka i Placu Łokietka. Monografia opracowana jest na podstawie zleconych przez Miasto Lublin badań archeologicznych oraz wyników tych badań i wykonanych analiz odkrytych zabytków. Prace te zrealizowano w latach 2016-2018. Uzupełnieniem są informacje zebrane w trakcie nadzorów towarzyszących budowie deptaka w latach 1996-1997. Drugi filar publikacji dotyczy wiedzy płynącej ze źródeł historycznych – od czasów poprzedzających zawarcie Unii, przez wydarzenia związane z sejmem 1569 roku, po późniejsze dzieje i przemiany architektoniczne. Tekst uzupełniają zdjęcia artefaktów, ilustracje, mapy i schematy ułatwiające odkrywanie historii Lublina. Całość ma ponad 360 stron. Publikacja jest pracą zbiorową, przygotowaną pod redakcją Rafała Niedźwiadka.

Podczas konferencji „Lublin w okresie Unii Lubelskiej”, organizowanej przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, swoje prezentacje miały także efekty projektu Teatru NN: interaktywna rekonstrukcja mapy Lublina z około 1569 roku oraz rozszerzona wersja portalu: „Lublin w dokumencie” stanowiące część portalu „Lublin w okresie Unii Lubelskiej”. Ponadto pokazany został przygotowany przez Bramę Grodzką „Wędrownik po mieście Unii Lubelskiej”. Wszystkie te działania wpisują się w obchody 450-lecia Unii Lubelskiej, jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, dla którego sceną było Miasto Lublin.

„Lublin w dokumencie” to nowa odsłona wspólnego projektu Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” i Archiwum Państwowego w Lublinie. Ma on na celu spopularyzowanie historii miasta okresu XIV–XVI wieku poprzez prezentację w interaktywnej formie najstarszych dokumentów przechowywanych w Archiwum Państwowym w Lublinie. W nowej odsłonie zostały dodane opracowania dokumentów archiwalnych dotyczących społeczności żydowskiej z czasów Unii Lubelskiej oraz przywileje królewskie, zapisy z ksiąg miejskich, dokumenty skarbowe oraz lustracje.

Interaktywna mapa to współczesna rekonstrukcja rozplanowania Lublina z połowy XVI wieku przygotowana w oparciu o dokumentację archeologiczną, architektoniczną i historyczną oraz analizy naukowe. Integralną częścią mapy są informacje o zabudowie z czasów panowania króla Zygmunta Augusta oraz rekonstrukcja sieci wód i dróg w oparciu o analizę wykonaną przez lubelskich ekspertów: archeologów, historyków, architektów i kartografów. Mapa jest zsynchronizowana z bazą danych zawierającą informacje o osobach, miejscach i wydarzeniach oraz wyposażona w aktualny widok terenu, dzięki czemu można zobaczyć jak wyglądały poszczególne części Lublina w XVI wieku i obecnie.

Portal internetowy „Lublin w okresie Unii Lubelskiej” powstał, by pełniej poznać czasy i miasto z okresu Unii Lubelskiej. Dzięki digitalizacji dokumentów, analizom i rekonstrukcjom przestrzeni możemy połączyć źródła z XVI wieku i współczesną technologię by wybrać się w cyfrową podróż w czasie. Portal o Unii Lubelskiej podzielony jest na moduły: interaktywna mapa Lublina z połowy XVI wieku, podstrona poświęcona najstarszym dokumentom dotyczącym społeczności żydowskiej oraz hasła dotyczące Unii Lubelskiej. W portalu o Unii Lubelskiej znajdują się również hasła z Leksykonu Ośrodka oraz Biblioteki Multimedialnej, które przybliżają podstawowe zagadnienia i artykuły związane z tym wydarzeniem.

Publikację „Krakowskie Przedmieście w 450-lecie Unii Lubelskiej” można pobrać na stronie unia.lublin.eu na podstronie dedykowanej publikacji oraz wśród materiałów do pobrania.

Portal „Lublin w okresie Unii Lubelskiej” przygotowany przez Teatr NN jest dostępny pod adresem teatrnn.pl/unia-lubelska.