W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublin i Łuck wspólnie na rzecz rewitalizacji zabytków

Lublin i Łuck wspólnie na rzecz rewitalizacji zabytków
27.08.202114:17

Odnowienie zabytkowych fortyfikacji Łucka i Lublina to główny cel realizowanego wspólnie przez oba miasta transgranicznego projektu unijnego, o łącznej wartości ponad 1,6 mln euro. W Lublinie nowe życie otrzyma Baszta Gotycka na Starym Mieście. Jako kolejny element projektu, powstanie również makieta dawnego Lublina. Działania po stronie partnera ukraińskiego skupiły się wokół renowacji Wieży Czartoryskich z murem obronnym oraz klasztoru Jezuitów.

– Lublin jest przykładem samorządu, dla którego promocja historycznego i kulturalnego dziedzictwa oraz współpraca międzynarodowa stanowią ważne elementy wykorzystywane w działaniach strategicznych Miasta. Od wielu lat jesteśmy prekursorem i liderem współpracy z Ukrainą. Wieloletnie wspólne działania inicjowane przez Miasto Lublin na tyle przygotowały miasta ukraińskie do samodzielnego pozyskania środków, że od kilku lat to Lublin zapraszany jest do partnerstwa w projektach realizowanych głównie przez Łuck, Równe czy Iwano-Frankiwsk. Tak właśnie stało się w przypadku projektu renowacji półokrągłej baszty gotyckiej, murów obronnych oraz działań towarzyszących. Miasto Łuck, które postanowiło pozyskać środki na renowację swojej atrakcji turystycznej, zaprosiło nas do współpracy projektowej. Jako, że inwestycje po obu stronach granicy powinny łączyć się tematycznie i służyć podobnym celom – z naszym pomysłem byliśmy idealnym kandydatem na partnera projektu. Kluczowym elementem transgranicznego projektu realizowanego przez Miasto Lublin w partnerstwie z Łuckiem jest renowacja Baszty Gotyckiej. Projekt pozwoli gruntownie poprawić stan techniczny tego zabytku oraz dostosować jego infrastrukturę do realizacji działań turystyczno-edukacyjnych. Kolejnym etapem jest stworzenie z brązu makiety urbanistycznej Wzgórza Zamkowego. Dodatkowo, jako komponent nieinwestycyjny organizujemy Festiwal Legend Lubelskich, który na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych w Lublinie – mówi Andrzej Wojewódzki, Sekretarz Miasta Lublin.

– 25 lat doświadczeń współpracy Łucka i Lublina dało możliwość realizacji wielu ważnych inicjatyw. Wspólne projekty w dziedzinie poprawy jakości obsługi administracyjnej, ochrony przyrody czy współpracy naukowej i kulturalnej sprawiły, że nasze miasta się rozwijają i zacieśniły wspólne relacje. Realizowany aktualnie projekt, poprzez renowacje zabytków, tworzenie ciekawych przestrzeni wokół nich oraz promowanie wspólnego dziedzictwa kulturowego, podniesie atrakcyjność turystyczną i historyczną zarówno Lublina, jak i Łucka. Współpraca w ramach projektu pozwala również na nasz aktywny udział w Festiwalu Legend Lubelskich. Jest to druga edycja tego wydarzenia kulturalnego, na którym artyści z Łucka prezentują swoje prace. Ważne jest, aby w trudnych warunkach ograniczeń epidemiologicznych więzi pomiędzy miastami partnerskimi dalej się pogłębiały. I takie działania podejmujemy. Tydzień temu podpisano kolejną umowę o dofinansowanie następnego wspólnego projektu Łucka i Lublina, tym razem w zakresie turystyki – mówi Yurii Bezpiatko, Sekretarz Rady Miasta Łuck.

Baszta Gotycka wchodząca w skład fortyfikacji obronnych, usytuowana na tyłach budynku przy ul. Jezuickiej, zbudowana jest z palonej cegły ceramicznej oraz opoki. W ramach prac budowlanych planuje się remont, uzupełnienie i wymianę nawierzchni w otoczeniu zabytku, wykonanie nowej posadzki we wnętrzu, konserwację konstrukcji dachu wraz z wymianą pokrycia przy zachowaniu typu dachówki oraz wykonanie instalacji odgromowej. Z kolei główny nacisk prac renowacyjno-konserwatorskich położony będzie na rozwiązanie problemów technicznych obiektu, takich jak jego zawilgocenie czy rozwarstwianie się murów. Prace te mają na celu odsolenie, wzmocnienie struktury cegieł i oczyszczenie murów, wymianę gruntu wewnątrz baszty, konserwację i rekonstrukcję detali kamiennych, otynkowanie gzymsu, a także uzupełnienie ubytków cegieł i spoinowania. Wszystkie prace związane z elementami historycznymi wykonane zostaną w oparciu o technologie zalecane w programie prac konserwatorskich. Zabytkowy obiekt po renowacji otrzyma także nową iluminację w formie 5 lamp ledowych zamontowanych w posadzce. Umowa na wykonanie tych prac opiewa na kwotę ponad 850 tys. zł, a termin jej realizacji upływa 31 października br.

Obecna forma architektoniczna Baszty Gotyckiej jest wynikiem prac remontowych z 1994 roku. Budowla ma w przybliżeniu kształt połowy elipsy ściętej od strony północnej, o wysokości 12,5 m do okapu dachu, zaś 21 m do zwieńczenia wieży. Powierzchnia zabudowy obiektu wynosi 35 m2, użytkowa jest o wiele mniejsza i wynosi 12,3 m2. W murach od strony południowej i zachodniej znajduje się 9 historycznych otworów strzelniczych. Obiekt od 1967 roku wpisany jest do Rejestru Zabytków Województwa Lubelskiego.

W ramach transgranicznego projektu powstanie także makieta Lublina z przełomu XVI i XVII wieku. Makieta w skali 1:500 będzie wykonana z brązu na cokole kamiennym i zostanie ulokowana na pl. Łokietka od strony ul. Królewskiej, co pozwoli porównać widok obecny z rekonstrukcją historyczną. Zakres modelu sięga od Bramy Krakowskiej do zamku i synagogi. Obejmuje również przedstawienie stawów i niektórych zabudowań poza murem miejskim. Kompozycja została zaproponowana w taki sposób, aby makietą odpowiadała układowi miasta,a tym samym kierunkom świata. Makieta o wymiarach 1,5 x 1,5 m, posadowiona na cokole o wysokości 60 cm, ma być stałym elementem przestrzeni i kolejną atrakcją turystyczną, przygotowaną z myślą o mieszkańcach i turystach odwiedzających Lublin. Zostanie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz będzie zawierała opisy w języku polskim, angielskim, niemieckim, ukraińskim i alfabecie Braille'a. Koszt makiety to blisko 150 tys. zł,
a termin realizacji to również koniec października.

W ramach projektu odbywa się również druga edycja Festiwalu Legend Lubelskich – wydarzenia, podczas którego Rynek Starego Miasta zamienia się w magiczną przestrzeń, w którym uczestnicy wydarzenia mogą zapoznać się z mniej lub bardziej znanymi historiami Lublina. Podczas Festiwalu można zdobyć foldery dla dzieci poświęcone legendom Lublina i Łucka oraz inne ciekawe gadżety. W ramach pozostałych działań projektowych zostanie opracowany nowy szlak turystyczny, a kolejne zostaną ulepszone. Powstanie również publikacja naukowa dotycząca historii Baszty Gotyckiej i murów obronnych Lublina.

Z kolei działania po stronie partnera ukraińskiego skupiły się wokół renowacji Wieży Czartoryskich z murem obronnym oraz klasztoru Jezuitów wraz z podziemnymi piwnicami, która przywróciła im dawną świetność. Zakres robót obejmował m.in. prace konserwatorskie, odnawianie elewacji, umacnianie fundamentów, montaż instalacji elektrycznej i wentylacyjnej, a także prace ziemne. W trakcie robót pod Wieżą Czartoryskich odkryto nieznane pomieszczenia datowane na XV-XVIII wiek. Dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta udało się przebadać dodatkowe pomieszczenia. Łączna powierzchnia nowo otwartych podziemnych galerii wynosi 170 m2. Podziemny kompleks jezuickiego kolegium w Łucku stał się największym takim kompleksem na Ukrainie. Po zakończeniu prac rozpoczęto aranżację interaktywnego muzeum rycerstwa średniowiecznego w piwnicach pod wieżą. Zwiedzający będą mieli okazję przymierzyć zbroję rycerską oraz zapoznać się ze specyfiką procesu edukacyjnego w klasztorze w czasach średniowiecznych. Na wystawie znajdzie się silikonowa zmechanizowana figurka mnicha oraz hologram ducha. Przy pomocy nowoczesnych technologii turyści będą mogli zobaczyć, jak kiedyś prezentował się zespół zabytków, dowiedzieć się o życiu codziennym, kulturze i architekturze dawnego Łucka. Środki finansowe po stronie lidera projektu - Miasta Łuck wynoszą blisko 1,15 mln euro.

Projekt „Nowe życie starego miasta: rewitalizacja zabytków dziedzictwa historycznego i kulturalnego w Łucku i Lublinie” jest realizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Wartość całkowita projektu to ponad 1,6 mln euro, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej stanowi 90%. Gmina Lublin, jako partner projektu, pozyskała około 527 tys. euro.

Lublin jest miastem partnerskim dla 7 miast w Ukrainie: Łuck (1996), Ługańsk (1996), Starobielsk (1996), Lwów (2004), Iwano-Frankiwsk (2009), Równe (2013) i Sumy (2013). Z innymi miastami współpraca prowadzona jest na podstawie listu intencyjnego – to 5 miast zaprzyjaźnionych: Winnica (2013), Kamieniec Podolski (2016), Krzywy Róg (2017), Dniepr (2017), Charków (2017).