W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublin na podium w rankingu fDi Magazine - skok o 10 pozycji

Lublin na podium w rankingu fDi Magazine - skok o 10 pozycji
22.02.201712:52

Lublin zanotował skok o dziesięć pozycji w porównaniu z poprzednim rankingiem „fDiMagazine” w kategorii Strategii Przyciągania Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych 2017/2018. Obecnie znajduje się na podium tuż za Wrocławiem i Katowicami.

Ranking jest wynikiem FDi Strategy Index - najszerszego panelu porównawczego miast i regionów prowadzonego w Europie. Od ponad 10 lat fDI Magazine, na podstawie danych analitycznych zestawia ze sobą potencjały miast i regionów, tworząc mapę najbardziej atrakcyjnych lokalizacji biznesowych stanowiącą istotne źródło informacji przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. W tegorocznym zestawieniu wzięło udział 50 polskich miast, które są najlepiej ocenianie min. pod kątem potencjału ekonomicznego, atrakcyjności inwestycyjnej, efektywności kosztowej oraz warunków prowadzenia biznesu.

Przyjęta przez Miasto strategia przyciągania inwestycji przynosi wymierne rezultaty. Bezpośrednim skutkiem jej wdrażania od 2010 roku jest niespotykany w całej gospodarczej historii miasta wzrost dynamiki bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Stały wzrost liczby inwestorów i zainteresowanie ze strony kolejnych stawia Lublin w gronie najbardziej atrakcyjnych polskich destynacji inwestycyjnych. - mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Autorzy raportu docenili Lublin za pracę na rzecz rozwoju klastrów działających w mieście (w tym Klastra Lubelska Medycyna oraz Klastra Zaawansowanych Technologi Lotniczych), wspieranie innowacji technologicznych oraz tworzenie dobrych warunków dla rozwoju sektora motoryzacyjnego we współpracy z lubelskimi uczelniami. Docenili także wysoko wykwalifikowane kadry, w tym 10 tys. studentów kierunków technicznych, którzy już dziś na studiach mogą podjąć praktyki oraz pracę w tym sektorze.

Autorzy piszą też o nowej anglojęzycznej platformie www.invest-in-lublin.com, która jest innowacyjnym sposobem komunikacji miasta z potencjalnymi inwestorami zagranicznymi. Filarem platformy jest strona internetowa dostarczająca aktualne informacje o mieście jako destynacji inwestycyjnej oraz o priorytetowych sektorach lubelskiej gospodarki. Pozwala także znaleźć konkretną działkę lub powierzchnię biurową do ulokowania firmy w Lublinie.

Przez okres 5 miesięcy, od momentu uruchomienia platformy, z kompleksową informacja inwestycyjną zapoznali się potencjalni inwestorzy z 63 krajów, a największym zainteresowaniem za granicą cieszyła się w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Austrii.

Autorzy raportu wspomnieli również o pracy na rzecz rozwoju specjalnej strefy ekonomicznej. Obecnie Lubelska Podstrefa obejmuje 128 ha w pełni uzbrojonych terenów inwestycyjnych. W lubelskiej podstrefie zainwestowało już 51 inwestorów, z czego 35 prowadzi już działalność, a wartość zrealizowanych nakładów wynosi 1 118 mln zł. Liczba nowo powstałych miejsc pracy wynosi 2 067 osób. Do tego należy doliczyć utrzymane 1 089 co daje na dzień dzisiejszy 3 156 istniejących miejsc pracy w strefie.