W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublin wyróżniony w rankingu elektromobilnych miast

Lublin wyróżniony w rankingu elektromobilnych miast
24.09.202110:44

Miasto Lublin otrzymało wyróżnienie Polityki Insight i Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych za wdrażanie rozwiązań przyjaznych dla elektromobilności i zrównoważonego transportu. W drugiej edycji raportu „Ranking elektromobilnych miast. Jak polskie samorządy wprowadzają rewolucję w transporcie?” Lublin doceniono również w kategoriach czyste powietrze i transport rowerowy. W tych obszarach Miasto zajęło odpowiednio trzecie i czwarte miejsce. 

– Lublin już od 68 lat stawia na stały rozwój transportu zbiorowego, ukierunkowany na elektromobilność i ekologię, tworząc w ten sposób alternatywę dla transportu indywidualnego. Wieloletni rozwój zrównoważonej i ekologicznej komunikacji oraz inwestycje w nowoczesny tabor sprawiają, że Lublin już dziś spełnia 30% próg udziału pojazdów zeroemisyjnych w całej flocie, będąc w ścisłej czołówce systemów elektromobilnych w Polsce, a nawet w Europie. Stawiamy sobie bardzo wysokie cele dotyczące rozwoju transportu elektrycznego, czego najlepszym przykładem jest przyjęta pod koniec lutego 2021 r. strategia rozwoju elektromobilności oraz realizowane inwestycje w tym zakresie. Działania, za które Lublin otrzymał wyróżnienie pokazują, że to kierunek jak najbardziej słuszny i oczekiwany przez Lublinian oraz w dzisiejszych czasach konieczny. Nasze zaangażowanie na rzecz elektromobilności oraz efektywności energetycznej pozwala podnosić jakość życia mieszkańców oraz, w połączeniu z nowymi inwestycjami, zwiększać atrakcyjność gospodarczą miasta i regionu – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

W badaniu zweryfikowano, które największe polskie miasta na prawach powiatu skutecznie wdrażają rozwiązania przyjazne dla elektromobilności i zrównoważonego transportu. W analizie uwzględniono pięć obszarów: transport elektryczny, transport rowerowy, ułatwienia dla elektromobilności, transport publiczny oraz jakość powietrza.

Lublin za zdobycie dużej liczby punktów w każdej z badanych kategorii i podejmowanie wielu dodatkowych działań, otrzymał nagrodę specjalną. Jak czytamy w uzasadnieniu: „Cechą wyróżniającą Lublin na tle pozostałych polskich miast jest sprawna, stale rozwijana sieć trolejbusów, którymi oprócz stolicy Lubelszczyzny mogą pochwalić się tylko Gdynia i Tychy. Władze stawiają sobie także bardzo wysokie cele co do rozwoju transportu elektrycznego, czego najlepszym przykładem jest przyjęta pod koniec lutego 2021 r. strategia rozwoju elektromobilności. Do 2022 r. ratusz planuje dwudziestokrotnie zwiększyć liczbę stacji ładowania pojazdów, a do 2025 r. zarejestrować 3 tys. samochodów elektrycznych. Miasto realizuje także inicjatywy, które zwiększają efektywność energetyczną. MPK Lublin wspólnie z Politechniką Lubelską i sektorem prywatnym prowadzą obecnie prace nad budową magazynów energii, które wykorzystają m.in. na potrzeby przewozów trolejbusowych. Niezależnie od prac nad strategią rozwoju elektromobilności miasto wcześniej angażowało się w inicjatywy promujące transport elektryczny. Władze nie tylko przygotowały plan lokalizacji stacji ładowania pojazdów, lecz także oferowały preferencyjne stawki dzierżawy miejskich gruntów dla podmiotów budujących ogólnodostępne stacje ładowania. Dodatkowo stolica Lubelszczyzny należy do grona dziesięciu miast, które oprócz wsparcia inicjatyw prywatnych już teraz deklarują także rozwój punktów miejskich. W ubiegłym roku Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie rozpoczął prace nad sześcioma stacjami ładowania dla autobusów. Choć nie będą one dostępne dla posiadaczy e-samochodów, to świadczą o kompleksowym i długofalowym podejściu włodarzy miasta do elektromobilności”.

Ranking elektromobilności opracowała Polityka Insight we współpracy z Fundacją Promocji Pojazdów Elektrycznych. Powstał on na podstawie danych liczbowych dotyczących różnych rodzajów kwantyfikowalnych aspektów działań samorządów w 50 największych populacyjnie polskich miastach na prawach powiatu. Informacje te oparto na korespondencji z urzędami miast, statystyce publicznej oraz danych organów centralnych. Tak pozyskane liczby poddano analizie i przeliczono na wskaźniki cząstkowe w pięciu ocenianych kategoriach.

Za początki elektromobilności w Lublinie należy uznać datę 21 lipca 1953 r. Wówczas na ulice miasta wyjechał pierwszy trolejbus, a trakcja liczyła 7 km. Obecnie Lublin posiada 138 trolejbusów, a całkowita długość eksploatowanej sieci trakcyjnej w Lublinie wynosi ponad 76 km. Trakcja trolejbusowa zasilana jest z 14 stacji prostownikowych.

W 2015 r. Lublin dołączył do grona polskich miast, w których eksploatowane są autobusy elektryczne. Od czerwca 2015 r. pasażerowie komunikacji miejskiej korzystają z linii obsługiwanych elektrycznym autobusem Ekovolt. Pojazd to efekt współpracy spółki Ursus z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym Sp. z o.o. – Lublin oraz Politechniką Lubelską w ramach Konsorcjum – Autobus Elektryczny. Zasilanie elektrycznego silnika zapewniają litowo-żelazowo-fosforowe baterie. URSUS Elektrowolt, stał się bazą do badań przygotowawczych dla systemu autobusu elektrycznego. W najbliższym czasie takich pojazdów w Lublinie będzie więcej. Aktualnie już trwają odbiory techniczne 20 „elektryków”. W ramach postępowań do Lublina trafi łącznie 39 autobusów elektrycznych w tym 7 przegubowych. Na potrzeby nowych pojazdów instalowana jest także infrastruktura służąca do uzupełnienia energii. Na zajezdni przy ul. Grygowej są ładowarki stacjonarne – każda umożliwiająca jednoczesne ładowanie dwóch autobusów z mocą 40 kW oraz dodatkowo ładowarki mobilne o mocy 40 kW. Z kolei szybkie ładowarki do autobusów zainstalowane są na pętlach autobusowych: Choiny, Żeglarska, Zbożowa, Franczaka „Lalka". Kolejne powstaną na budowanych węzłach przesiadkowych przy al. Kraśnickiej i Granitowej, jak również w rejonie powstającego Dworca Metropolitalnego. Kolejnym krokiem w rozwoju lubelskiej komunikacji miejskiej jest ogłoszenie przetargu na dostawę autobusu wodorowego. List intencyjny w sprawie zapewnienia ciągłości dostaw wodoru został podpisany w czerwcu 2021 r. przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie oraz Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin S.A. Pojazd wyjedzie na ulice Lublina prawdopodobnie w 2023 roku, a szacowana wartość jego zakupu to około 3,5 mln zł netto.

W lutym 2021 r. Rada Miasta Lublin przyjęła „Strategię rozwoju elektromobilności w Lublinie”. Dokument obejmuje okres do 2036 r. W Strategii zaplanowano: zakup bezemisyjnych pojazdów transportu publicznego i ładowarek, rozwój sieci trakcyjnej, wyposażenie urzędu i jednostek organizacyjnych w pojazdy elektryczne, lokalizację ogólnodostępnych punktów ładowania oraz edukację. Eksperci potwierdzili, że istniejący system elektroenergetyczny Lublina pokryje zapotrzebowanie miasta na moc i energię elektryczną nawet przy ładowaniu 10 000 pojazdów elektrycznych w szczycie obciążenia. Sukcesywnie rośnie również liczba samochodów elektrycznych oraz hybrydowych. Tylko w minionym roku w Lublinie odnotowano ponad 100% wzrost liczby samochodów elektrycznych i hybrydowych. Obecnie takich pojazdów zarejestrowanych w mieście jest ponad 2400.

Dodatkowo, Politechnika Lubelska, MPK Lublin oraz Tele-Fonika Kable Group pracują nad projektem budowy modułowych magazynów energii. Powstaną trzy pilotażowe magazyny energii, w tym jeden na terenie zajezdni MPK Lublin przy ul. Grygowej. Magazyn ma posiadać budowę kontenerową z możliwością równoległego łączenia kilku/kilkunastu magazynów i ma mieć możliwość połączenia m.in. z siecią trakcyjną zasilającą trolejbusy.


 

Pliki do pobrania